MEDİNE -2-

Sabah namazından bir saat önce uyanış… Namaz için hazırlıktan sonra sabahın seherinde 10 dakikalık bir yürüyüşle Mescid-i Nebevi’ye giriş… Hanımların yolu bizim iki katımız. Onlar sevabı yolda iki kat aldılar, çünkü yolları çok uzundu. Allah ömürlerini ve adımlarını bereketlendirsin. Şimdi her şeyin 1000’le çarpıldığı bir yerdeyiz.

            Mescid, ziyaret namazımızdan sonra bir günlük kaza namazı kılıyoruz. Yani 2 rekat sabahın farzı, 4 rekat öğlenin farzı, 4 rekat ikindinin farzı, 3 rekat akşamın farzı, 4 rekat yatsı namazının farzı, 3 rekat vitir namazının farzı kaza niyetiyle eda edildi. Sonra müezzinin sesi duyuldu. Namaza davet ediyordu. Allah en büyüktür, haydin namazı, haydin kurtuluşa… diyordu. Bu davete gönülden icabet edip imamla birlikte ilk tekbir… Kıyam, Allah için dimdik DURMAK… Rüku, Allah önünde eğilmek. “O rüku olmasa dünyada eğilmez başlar.” Allah için eğildik.

            Müminin Miraç yolculuğu namazla başladı. Secdelerden sonra tamamlanan miraç, ellerimiz dizlerimizde tam Allah’ın huzurunda “Ettehiyyatü lillahi vesselavatü vettayyibat (Allah’ım bütün selamlar, övgüler sanadır.) sonra, essalamü aleyke eyyühenbebiyyü verahmetüllahi ve berakatüh, (Allah’ın selam, bereketi ve bereketi sana ey rasul) – Miraçta Allah ve Peygamberimizin selamlaşması). Esselamü aleyna ve ala ibadillahissalihin) Peygamberimiz Allah’ın selamını alıyor ve sonra diğer peygamberlerin de yer yüzünde Salih kullarının da üzerinde olsun diye ekliyor. Bunun üzerine melekler coşuyor. Eşhedü enla ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü verasülüh.” hep birlikte miracın hatırası canlanıyor.

            Sabah namazından sonra mutat (devamlı) zemzem ikramı, sonra ravza ve cennet bahçesi sırası… uzun ve sabırlı bir bekleyişten sonra “Mihrabım ve kabrim arasındaki yer Cennet bahçelerinden bir bahçedir.” dediği cennet bahçesine sıra geliyor. Zorla eğilip secde edeceğimiz bir yerde 2 rekat namaz, sonra dua, sonra ravzayı, mutaharrayı yakından ziyaret… Kimi müminler resim çekiyor, kimileri çektiği hasreti diline döküp beyitler söylüyor, kimileri göz yaşları ile “Esselamü aleyke ya rasulallah diyerek O gül yüzlü ile selamlaşıyor.

            “Beni vefatımdan sonra ziyaret eden sağlığımda ziyaret etmiş gibidir.” hedisi şerif gereğince Peygamberimizle CANLI CANLI selamlaşıyorlar, selamlar söylüyorlar. Aynı zamanda Türkiye’den emanet edilen Hatimler, Fetih sureleri, binlerce kelime-i tevhid hatimleri, salatü selamlar için Ravza’dan çıkınca Cennetül Baki’ye yakın bir yerde toplandık. Yasin-i Şerif okundu. Bütün saydıklarımızla birlikte Allah’ın kabul buyurması için dua edildi. Hasıl olan sevaplar: “önce peygamberimize, sonra bütün peygamberlere, ehlibeyte, sahabe-i kiram, tabiin, tebei tabiin Hz. Adem’den bugüne kadar gelmiş geçmiş ehli iman ve ehli islamın ruhlarına, okuyanların okutanların niyetleri üzere bağışlandı. Diğer konuşmalar yapıldı. Sabah kahvaltısı ve dinlenmek için otele hareket edildi.

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat