HAYATA DAİR SÖZÜ OLAN

“Ey hayat!..“

Bazen huzurla doldurursun yürekleri; bazen tarifsiz duygularla beslersin bedenleri. En dokunaklı şiirlerin dizelerinde saklanırsın. Bir yazının vurgulu kelimesinde rastlanırsın. Ne garip? Güneş de sendedir, bulut da... Ağlamaklı şarkılarda bir nebze nefessin bizlere. Aşk gibisin, huzurgibi, sevinçgibi, bitmeyen kitap kokusu gibisin... Gökyüzüsün, yakanateş, ferahlatan susun. Her şey zıttı ile var olmaz mı zaten?

Ey hayat!..

Soruyorum sana, hal böyleyken şu koca dünyada neyi paylaşamıyoruz? Herkes acıyı da tatlıyı da yaşamıyor mu? Acılar tartılır mı oldu? Ortak olmak nerede kaldı?... Vefalı olmak, empati kurmak, birbirimize sahip çıkmak, çok mu zor artık? Eskiden daha mı doğaldı her şey, daha mı samimiydi sohbetler, ne değişti dünden bugüne? İnsan yine insan değilmi? Ömrü neden bukadar çabuk tüketmek derdindeyiz, hayatın şu kadarı senin olsun şu kadarı benim der olduk. Bizim yerimize kendimizi yaşayan insanlara izin verir olduk.

 Bir tek sevgi kalmışken avuçlarımızda hep bir şikâyet, kibir, hepben, hepbana! Oysa biz demek ne çok güç veriyor insana. Biz olmak aslında bir olmak değil mi zaten? Düşünüyorum da asıl mesele; doğruolabilmek, tebessümü eksik etmemek, kızmamak asıl mesele. Mevlâna Celâleddîn-i Rumi'nin en önemli ve özlü sözlerinden birisidir. "Üç sözden fazla değil, tüm ömrüm şu üçsöz; hamdım, piştim, yandım ..."  Yaş ilerleyince hamlık bitiyor mu? Kendini yetiştirmediği sürece zaten hamdeğil mi her insan? Pişmek peki ya, evet pişmek güzel; amayanmak, ahyanmak, herkese nasip mi ola?Bilmek lazım, anlamak lazım hayatı. Olmak, kendin olmak lazım. Özeleştiri aslında hepimizin eksik yönü.Büyük düşünür Mevlâna’nın bu güzel sözünü iyi etüt etmek lazım diye düşünüyorum.

Bir kıssa paylaşmak istiyorum sizlere gönül dostları;

''Bir bilgeye sormuşlar; HAYAT nedir diye... İki yönlü bir yoldevam eder bilinmeze. Sen görmezlikten gelsen devardır bir yoldaş her köşesinde. Bazençıkarsın zorlukla bir yokuştan bazen de aşarsın dertleri sanki uçuyormuş gibi inerek buradan.''

Bu kıssadan hisse çıkarmak da bize kalmış.

''Hayat bir sevdadır ....Onu yaşa!

Hayat bir hediyedir...Onu al!

Hayat bir fırsattır...Onu yakala!

Hayat bir şarkıdır...Ona eşlik et!

Hayat bir iyiliktir....Ona karşılık ver!

KENDİNE BİR İYİLİK YAP HERKESE GÜLÜMSE...''(William Shekespeare)

Yüreğimizden sevgi, yüzümüzden tebessüm hiç eksik olmasın gönül sevdalısı dostlarım.

HER ŞEY GÖNLÜMÜZCE OLSUN...

 

 

 

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat