MEDİNE -5-

Hendek Harbi: Hicretin 5. yılında Şevval ile Zilkade arasında vuku buldu.

            Beni nadir Yahudileri yurtlarından çıkarılınca bir kısmı Hayber’e yerleştiler. Oradan Mekke’ye giderek onları MEDİNE üzerine hazırladılar. Mekkelilerle ittifak kurdular.

            -Ehli kitap oldukları halde müşrikliği İslamiyetten üstün tuttular.

            -Yahudi heyeti Arap kabilelerini bir bir dolaşarak Peygamberimizle harp yapmaya zorladılar.

            -Peygamberimiz müşrik ordusunun hareketini 10.000 kişi ile Medine’ye geldiğini öğrenince Medine’nin HENDEK kazılarak müdafaa edilmesine karar verildi.

            Yüce Allah Hendek kazılması konusunu Peygamberimize ilham etti.

            Selman’ı Farisi’de Medine’nin Hendekle savunulması fikrini iletti.

            Peygamberimiz hemen atına binip yanına Ensar ve muhacirleri de alarak Medine’nin hendek kazılacak yerlerini tespit etti.

            Medine’nin yalnız bir tarafı açık ve tehlikeli idi.

            Şeyhan hisarından Mezad’a kadar olan bölge işaretlendi, çizildi. 10’ar 10’ar sahabelere paylaştırıldı.

            Hendek kazma işinde topraklar SİPER, toplanan taşlar düşmana atmak için depolandı. Biriktirildi.

            Peygamberimiz bir türlü kırılamayan büyük bir kaya için hendeğin içine indi. Balyozu Selman’ı Farisi’den aldı. Öyle bir vurdu ki taş yarıldı. İçinden şimşek çıkıp Medine’nin iki dağ arasını aydınlattı. Sahabe TEKBİR getirdi. İkinci vuruşta yine Kandil gibi aydınlık her tarafı aydınlattı. Sahabe Tekbir getirdi. Üçüncü vuruşta kaya tamamen parçalandı. Her yer aydınlandı. Sahabe tekbir getirdi.

  1. Vuruşta Hira (Yemen) şehrinin ve medainin köşkleri aydınlandı.
  2. Vuruşta Rum ülkesi, Şam ve Mağrip
  3. İran sarayları göründü.

Hendek kazılırken Abdullah b. Revaha şiir söylüyor, Ensar ve muhacirleri coşturuyordu. Peygamberimiz de onlarla birlikte çalışıyordu.

            Hendek kazılırken Selman-ı Farisi’yi paylaşamıyorlardı.

Ensar: “Selman bizdendir.”

            Muhacir: “Selman bizden.”

Rasülullah: “Selman bizden ve ehlibeytimizdendir.” diyerek tartışmayı bitirdi.

Medine’de Abdullah İbn-i Mektum vekil bırakılarak 3000 (üç bin) kişi ile Sel Dağının eteğine gelindi. Muhacirlerin sancağı Zeyd bin Harisi’de, Ensarın sancağı Sad bin Ubade’de idi.

15 yaşından küçükler Medine’ye geri gönderildi. Hisarlara, kalelere yerleştirildi.

            -Beni Kureyza Yahudileri Medine anlaşmasını bozarak müşriklerle ittifak yaptı. Peygamberimiz bir heyet göndererek antlaşmaya uymalarını istediyse de Yahudiler Müslümanları zorda bırakmak için tekrar anlaşmaya yanaşmadılar.

-Peygamberimiz Medine’ye Yahudiler tarafından baskın yapılır diye a- Seleme bin Elsem komutasında 200 kişi, b-Zeyd bin Haris komutasına da 300 kişilik bir birlik vererek Medine’yi emniyete aldı.

-Hendek bölgesine gelen münafıklar da Medine’de evlerimiz BOŞ diyerek Medine’ye döndüler, harpten kaçtılar.

-İlk saldırıyı Ebu Süfyan komutasındaki birlik yaptı. Hendeğin arkasındaki Müslümanlar OK ve Taşlarla bu birliği geri püskürttü.

-2.sini Halit bin Velid ve Amr Bin As’a bağlı birlikler gerçekleştirdi. Bunlar da Usayd bin Hudayr ve arkadaşları tarafından püskürtüldü.

-Arapların 1000 kişiye bedel dedikleri Meşhur Savaşçısı AMR bin Abd hendeği atıyla geçti. Kılıcıyla atının ayaklarını kesti ki bir daha geri dönüşü olmadığını göstersin diye ve Müslümanlardan er diledi.

            Hemen Hz. Ali ayağa kalktı. Peygamberimiz “Sen otur” buyurdu. Amr ikinci defa Er diledi. Yine Hz. Ali kalktı. Peygamberimiz onu oturttu. Amr 3. defa er diledi. Hz. Ali yine ayağa kalktı. Peygamberimiz kendi zırhını çıkarıp Hz. Ali’ye giydirdi. Dua etti ve Hz. Ali, Amr’ın karşısına dikildi.

            İlk saldırı Amr’dan… Hz. Ali’ye öyle bir darbe vurdu ki Hz. Ali’nin manda derisinden yapılan kalkanı adeta biçildi, Hz. Ali başından yaralandı. 2. darbe Allah’ın aslanı Hz. Ali’den… öyle bir darbe indirdi ki Amr’ın kafasını gövdesinden ayırdı.

(SOYKA: O dönemde, öldürülen kişinin üzerinden çıkarılan zırhı, değerli eşyaları ganimet diye alınırdı ve bunlara SOYKA denirdi. Hz. Ali, Amr bin Abd’i öldürünce soykasına hiç dokunmadı.)

Çarpışmalar günlerce sürdü. Müşrikler bir türlü hendeği geçip Medine’ye giremiyordu. Allah tarafından şiddetli rüzgar Müşriklerin sonunu getirdi. Artık müşrikler Mekke’ye çekiliyor, adeta perişan bir vaziyette kaçıyordu. Müşrikler arkalarında Halid bin Velid emrinde 200 kişilik bir artçı birlik bırakarak Mekke’ye döndüler.

Hendek Harbi 23 gün sürdü. 6 şehid verildi.

 

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat