MEDİNE -6-

Sad Bin Muaz: Uhut’ta bir kahraman, büyük mücahid, Allah dostu. Rasülü Ekrem’in en büyük destekçisi.

            -Akabe biatından hemen sonra Medine’ye gönderilen Mus’ab bin Umeyr’in okuduğu Kur’anla hidayete girip Müslüman olan Sad Bin Muaz.

            -Onun İslam olmasıyla önce kabilesi sonra bütün Medine Müslüman oldu.

            -Saad bin Muaz hendek günü 2 kat zırh giyinmiş, fakat kollarına giyinmemişti, kolları çıplaktı. 35 yaşlarında uzun boylu, heybetli bir yiğitti.

            -Hendeğin karşısından atılan uzun menzil oklardan birisi Sad bin Muaz’ın koluna isabet etti ve kolunu parçaladı. Bizzat Peygamberimiz ok çıkartıldıktan sonra kolunu dağladı. Hendek harbinden hemen sonra Mescid-i Nebeviye’nin yanına şifa çadırı kuruldu, diğer yaralı sahabilerle birlikte onun da tedavisine devam edildi.

            -Günler sonra evine gitmişti.

            -Bir sabah namazı Medine’de deprem oldu.

            -Peygamberimiz namazdan sonra Sad bin Muaz’ı sordu. Evinde yatıyor, dediler.

            -Peygamberimiz hızlı adımlarla yürüyor, sahabe peşinden koşuyordu adeta. Peygamberimiz (SAV) eve yaklaşınca elini kaldırdı, sahabeye burada durunuz dedi. Sahabe durdu. Peygamberimiz ilerledi, evin içine girdi, bir müddet ayakta bekledi, sonra oturdu. Sonra Sad bin Muaz’ın başını dizine aldı. Gözlerinden yaş damladı. Sad bin Muaz rabbine kavuşmuştu.

            Sahabe sordular: Yaresülallah bizi neden durdurdunuz. Peygamberimiz “Evinin bütün etrafını melekler kaplamıştı. Yürüseydiniz Onlara zarar verirdiniz.” buyurdu.

            -Evin içinde neden uzun süre ayakta bekleyip sonra oturdunuz? Efendimiz (SAV) buyurdu ki “Evin içini de melekler kaplamıştı. Önce bana bir yer açtılar, sonra oturdum.”

            -O gün semadan 70.000 melek hızlıca yer yüzüne inmişti. Onların hareketlerinden yer sarsıntısı, deprem oldu.

**

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat