NİKSAR'DA ÇİFTÇİLERE UYGULAMALI CEVİZ AŞILAMA EĞİTİMİ

Ceviz üretimi marka olan Niksar'da İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik elemanlarınca çiftçilere  uygulamalı olarak aşılama eğitimi  verildi.

            Niksar İlçesi Akpınar mahallesinde Ramazan Çördük'e ait modern ceviz bahçesi kenarlarında bulunan 200 adet yerli ceviz ağacı kesilerek geç uyanan yabancı ceviz çeşitleri ile aşılandı. Aşılama eğitimi sırasında geleneksel  aşılama yöntemleri ile modern aşılama yöntemi uygulamalı olarak karşılaştırılarak avantaj ve dezavantajları hakkında teknik bilgiler verildi. Aşı kalemi alma teknikleri, kalem alma zamanı, kalemlerin kesilmesi ve yerleştirilmesi, toprak, streç ve stud uygulaması çiftçilerle soru cevaplı olarak  uygulamalı yapıldı. Eğitime ilçede kapama ceviz bahçesine sahip önder çiftçiler katıldı.

            Niksar'da her yıl  verimsiz yaşlı ağaçların kesilip aşılanarak yeni kaliteli yüksek verimli  Chendler çeşidi ceviz ile aşılanması sayesinde daha kaliteli ve fazla  verim alınarak ceviz üretiminin artırılması çiftçi gelirinin yükseltilmesi Tokat  ve milli ekonomiye katkı sağlanması hedefleniyor.

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat