MEKKE -1

 

Medine’de 4 gün süren ziyaretimiz sona yaklaşınca ihramlarımızı giydik. İki otobüsle Medine ayrılığı başladı. Ravza’dan ayrılmak kolay değildi, biraz buruk biraz hüzünle Rasülü Ekrem’e ve sahabeyi kirama veda ederek ayrıldık.

            Zulhuleyfe Mekke’ye gideceklerin ihram için hazırlandıkları mikat yeridir. Otobüslerimiz kısa sürede zulhuleyfe’ye ulaştı. Biz hacılarla tekbir ve salavatı şerifeyi getirirken bir de baktık ki zulhuleyfe’deyiz.

            Otobüste iyice tembih ettik. İki rekat Umre namazından hemen sonra girişte belirlenecek bir noktada toparlanacak hep birlikte “Allahım senin rızan için Umre yapmak istiyorum, bunu bana kolaylaştır ve bunu benden kabul eyle.” duamızı yapacağız.

            Hanımlar ayrı yerde, erkekler ayrı yerde namazlarını kıldılar. Her iki kafileden de gelmeyenler oldu. Bekle ki gelsinler. Eğitim ve sabır burada çok önemli. Yaklaşık bir saatlik beklemenin ardından muhteşem duamızı yaptık, “Lebbeyk Allahümme lebbeyk. Lebbeyke la şerike leke lebbeyk. İnnel hamde vennimete leke. Vel mülke la şerike lek.” / “Buyur Allahım buyur, Emrindeyim. Senin hiçbir ortağın yoktur. Emrindeyim buyur. Şüphesiz hamd sana mahsustur. Nimet de senin mülk de senindir. Senin hiçbir ortağın yoktur.” diyerek coşkuyla MEKKE’ye hareket ettik. Yolda İKİNDİ ve akşam namazlarını cemaatle eda ettik.

            Eğitim çok önemli demiştik. Otobüste Mekke’yi çeşitli yönleriyle tekrar tekrar anlattık. Bu sefer kaybolmalar azaldı. Ziyaretler ruhuna uygun yapılmaya başlandı. Alış verişler en sona bırakıldı.

            Umrenin en büyük hediyesi ZEMZEM ve Hurma idi. Hurmalar Medine’den temin edildi. Zemzem Kabe’den, yani Mekke’den.

            Yatsı namazına yakın Mekke’ye 4-5 saatlik bir yolculuğun akabinde yetiştik. Haremi Şerife 1500 – 2000 metre mesafedeki Ennokba-2 oteline yerleştik. İhramlı olarak otelin önünde bekleyen otobüslere bindik. Heyecan dorukta… Dünyanın incisine kavuşmaya dakikalar kaldı. Nihayet telbiye söyleye söyleye (lebbeyk diye diye) Kabe’ye ulaştık. Kabe’yi görünce Lebbeyk bitiyor. Umreciler en samimi dualarını da yaptılar, yani Kabe’yi görünce yapılan dua kabul olacağı için “YARABBİ” bundan sonra yapacağım bütün dualarımı bu an hürmetine kabul eyle” dediler.

            Biz de topluca Umre tavafına niyet yaptırdık. “Allah’ım Umre tavafı yapmak istiyorum, bunu bana kolay kıl ve kabul eyle.”

            Emre tavafı duamızı yapınca Kabe’yi solumuza alarak rüknü Yemani köşesinden girip Hacerül evsedi selamlayarak tavafa başladık.

            İlk duamız “Bismillahi Allahu Ekber, Allah’ım sana inanarak kitabını tasdik ederek sana verdiğim sözü tutarak ve Peygamberimizin sünnetine uyarak işte buradayım.”

            Hacerül esvedden (yeşil ışıktan yeşil ışığa) hacerül esvede bir dönüşe ŞAVT denir. 7 defa dönünce bir tavaf olur.

            7 ŞAVT’tan oluşan ilk tavafımızı bitirdik. Makamı İbrahim’in hizasında 2 rekat tavaf namazını kıldık, duamızı yaptık. Doğrudan yöneldik SAFA ve MERVE’ye…

            Umre sa’yine niyet: “Allah’ım Umre sa’yini yapmak istiyorum. Bunu bana kolaylaştır ve benden kabul eyle.” niyetimizle birlikte SAFA’dan Kabe’yi Kıble’ye dönüp selamlayarak say yapmaya başladık. “İnnessafa velmervete min şaarillah” diyerek diğer duaları da okuyarak iki yeşil direk arasında biraz canlı HERVELE yaparak yürüdük. Say adedi 7’ye ulaşınca Merve’de “Rabbimiz ibadetlerimizi ve dualarımızı kabul et, bizlere afiyet ver…” dualarımızı diğer dualarımızla birlikte bitirdik.

            ŞİMDİ TIRAŞ olup ihramdan çıkma zamanı. Hacı hem kendi saçını kesip ihramdan çıkabilir hem de başkasının saçını kesebilir.

            İhramın cezaları vardır, birisi ihramdan çıkmadan başına takye koymuş, Sadaka gerekir. En az yirmi riyal. Birisi çorap giymiş (ihramdan tıraş olup çıkmadan) yirmi riyal.

            Birisi de otele girip tıraş olup ihramdan çıkmadan yatmış, kalkınca elbiselerini giymiş. Bir gün bir gece geçtikten sonra bilgimiz oldu. O hacımıza kurban kesmek gerekti. Türkiye’de kurban keserek ihram hatasından kurtulacak.

            İlk Umremiz ve KABE ziyaretimiz böylece tamamlandı. Şimdi Kabe ile ilgili kısa bilgilerle devam edelim.

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat