ANONİM ŞİRKETİ = TOKATSPOR DEĞİLDİR

Dr.Mete BAYBURTLU

Geçtiğimiz haftaya damga vuran olay Tokatspor eski yöneticisi (!) Okay KARACAN’ın ilimizde yaptığı açıklamalardı. Sayın KARACAN’ın yaptığı açıklamaları dinleyince bir şehrin nasıl bu kadar kolay kandırılabileceğini ve ihmaller zinciri ile Tokatspor’un nasıl küme düştüğünü bir parça öğrenmiş olduk. Düşününüz ki ligin ilk maçı olan deplasmandaki Darıca maçında Sayın KARACAN’ın şirket başkanıyla ters düşmüş ancak açıklama yapması için Tokatspor’un düşmesi gerekmiş. Tekrar vurgulamak gerekiyor ki 29 Haziran 2018 tarihinde Tokatspor kongresinde sakat bir şekilde alınan ve tüzük değişikliğinin yapılmadığı şirketleşme kararı ve bu karar neticesinde oluşan Tokatspor Anonim Şirketi’nin, Tokat’la, Tokatlı ile, Tokat’ta yaşayan insanlarla ve gurbetteki Tokatsporlularla hiçbir ilgisi kalmamıştır. Tokatspor A.Ş.’nin sahibi şahıstır, bu şahıs Tokatlı değildir, Tokat’a yatırım için gelmiş ancak hem eğitim ve hem de spor alanında başarısız olmuştur. Anonim Şirket içinde Tokatspor Derneği’nin en ufak bir payı yoktur. Düşününüz ki şirket başkanının bir sözü ile ligin son maçına çıkılmamıştır. Şirketin tek sahibi bir kişi olduğu için onu kulüp içinde denetleyecek başka bir birim bulunmamaktadır. Şirket başkanı tavırlarıyla kendisini diplomasideki PERSONEL NON GRATA (istenmeyen adam) pozisyonuna sokmuştur.

BÜYÜK KULÜPLER NE YAPMIŞLAR?

Beşiktaş Jimnastik Kulübü dernek tüzüğüne divan kurulu diye bir yapı oluşturmuş her 4 ayda 1 yapılacak divan kurulu toplantılarına yönetim ve denetim kurulunun katılımını zorunlu hale getirmiş. Ayrıca Beşiktaş futbol yatırım şirketinin çoğunluk hissesi olan %51’ini de dernekte bırakmış. Galatasaray Spor Kulübü ise yine oluşturduğu divan kurulu ile sürekli görev yapan bir yapı oluşturmuş ve şirketin %66’sını dernekte bırakmış. Fenerbahçe Spor Kulübü ise tüzüğünde 4/e maddesinde şirketleşme konusuna yer vermiş, şirketin %67’sini kulüp derneğinde bırakmış. Yani görüldüğü gibi büyük kulüpler olası sakıncaları görmüşler ve şirketin çoğunluk hissesini dernekte tutmuşlar. Peki biz Tokat’ta ne yaptık? Kuzuyu kurda teslim ettik, o da yedi bitirdi. İlimizde Tokatspor A.Ş.’nin çoğunluk hissesi çeşitli nedenlerle Tokatspor Kulübü Derneğine geçemese bile mutlaka ve mutlaka şirketin bir kısım hissesi kulüp derneğine devredilmelidir. Aksi takdirde Tokatspor A.Ş. şehrimize ait bir değer olmayacaktır. Yıllar içinde gösterilecek çabalarla şirketteki dernek hissesi artırılmalı makul bir süre sonunda çoğunluk hissesi Tokatspor Kulüp Derneğine geçmelidir. Bu söylediğim hususlar zor gibi görünse de, gerçekleşmediği takdirde Tokatspor yolun sonuna gelmiş olacaktır. Tokatspor A.Ş. ve borçları şirket kapatılsa dahi derneği bağlama ihtimali yüksektir. Esasen kapalı bir kutu olan, hakkında hiçbir şey bilmediğimiz şirket yapısı ve borçları içinden çıkılmaz bir hale dönmüşse şirket lağvedilmelidir. 10 Milyon TL civarında olduğunu tahmin ettiğimiz bu borçları dernek çeviremeyecektir. Böyle bir tablo halinde derneğin de sonu gelmiş olacaktır.

YENİ TOKATSPOR KURULABİLİR Mİ?

Şirket ve Tokatspor kulübünün yaşayacak mecealinin kalmaması halinde, yeni dernek ve tüzükle YENİ TOKATSPOR’un amatörden devir alınacak bir takımla hedefi beş yıl içinde 3. Lig olmalıdır. Bunun için 50-60 kadar samimi, amatör ruhlu insana ihtiyaç vardır. Bu yapı kurulabilir mi sorusuna cevabını önümüzdeki günlerde şehir olarak hep beraber vereceğiz, adeta bir sınavdan geçeceğiz. Her ne kadar ibre Yeni Tokatspor’dan yana olsa da en az 5-6 yıl şehrimizin futboldan uzak kalma ihtimali de mevcuttur. Böyle bir durumda şehrimizin diğer takımı olan Belediye Plevne Spor’un yaşamasına destek vermek gerekir. Ancak futbol tüm dünyada daha önce gelmektedir. Son tahlilde, sanki 26 Haziran 1969’da kurulan Tokatspor’un böyle bir tablo ile yaşaması zor görülmektedir. Yanılmayı içtenlikle diliyorum.

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat