“DÜNYA ATABARI OYNUYOR”

Milli Mücadelenin başlangıcının 100. Yılında 81 ilde ve 19 ülkede Atabarı oyunu oynanacak.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışı ve Milli Mücadelenin başlangıcının 100. Yılı dolayısıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ve Türkiye Halk Oyunları Birliği Federasyonunun iş birliğinde 19 Mayıs 2019 tarihinde 81 ilde ve 19 ülkede eş zamanlı olarak ‘Dünya Atabarı Oynuyor’ adlı proje gerçekleştirilecek. Proje kapsamında Tokat Cumhuriyet Meydanında, 19 Mayıs 2019 tarihinde saat 19.19 ‘da Atabarı oynanacak.

Türkiye Halk Oyuncular Birliği Platformu Tokat İl Koordinatörü Uğur Hızarcıoğlu ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Şube Müdürü Selahattin Adıgüzel gazetemize gerçekleştirdikleri ziyarette ‘Dünya Atabarı Oynuyor’ adlı projesi ile ilgili bilgiler verdi.

Tüm vatandaşları Tokat Cumhuriyet Meydanında düzenlenecek etkinliğe davet eden İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Şube Müdürü Selahattin Adıgüzel, “Bu proje kapsamında ilimizde 19 Mayıs programının hazırlık komitesi ile görüştük. Biz de 19 Mayıs 2019 tarihinde ilimizde bu projenin gerçekleşmesi için gerekli çalışmaları başlattık. Bu bağlamda il koordinatörü olarak Üniversitedeki Hocamız Uğur Hızarcıoğlu Türkiye Halk Oyunları Birliği Platformunun Tokat Temsilcisi olarak 13-14-15 Mayıs 2019 tarihlerinde Namık Kemal İlköğretim Okulunun bahçesinde bu oyunu öğrenmek isteyen vatandaşlarımıza oyunu öğretecek. Aynı zamanda lise dengi okullarımıza gidilerek, bu okullarımızda Atabarı oyunumuzun öğretilmesini sağlayacak. Biz de 19 Mayıs 2019 günü aksam saat 19.19 da özellikle Tokat omuz halayını ön palana çıkararak Ata barı oyunu ile birlikte bir farkındalık oluşturup, Tokat’ta da Milli Mücadelenin başlangıcı 19 Mayıs 1919 tarihini vurgulamaya çalışacağız. Tüm vatandaşlarımızı 19 Mayıs 2019 tarihinde yapılacak bu etkinliğe katılmaları için davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat