TOKAT 1. GELENEKSEL ENGELLİ BULUŞMASI

Engelliler eve kapalı kalmamalı
10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında düzenlenen programda toplam 16 adet akülü araç ve 56 adet tekerlekli sandalye ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere kurum temsilcilerine teslim edildi.

            Tokat Valiliği tarafından 1. Geleneksel Engelli Yürüyüşü ve Şenliği gerçekleştirildi. Namık Kemal İlkokulu önünde başlayan ve Gaziosmanpaşa Bulvarı boyunca devam eden yürüyüşe, Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, Tokat İl Jandarma Komutanı J. Albay Hidayet Arıkan, dernek başkanları, engelli bireyler ile birlikte aileleri ve öğrenciler katıldı.

            Belediye Bandosu ve mehteran takımının da katılım gösterdiği yürüyüşün sona ermesinin ardından Türkiye Sakatlar Derneği Tokat Şube Başkanı Ali Aras, Türkiye Beyaz Ay Derneği Tokat Şube Başkanı Suna Arslan Köten, Disleksi ve Hiperaktivite Derneği adına Nilgün Bıçak, Tokat Otizmli Bireyleri Destekleme Derneği adına Serap Gündoğdu tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması sonrasında Engelli Hakları Bildirgesi, Yavuz Selim Özel Eğitim Meslek Okulu öğrencileri tarafından okundu. Niksar ZİÇEV Halk Oyunları ekibinin gösterisinin ardından protokol konuşmaları oldu.

ENGELLİLER EVE KAPALI KALMAMALI

            Cumhuriyet Meydanında devam eden programın açılış konuşmasını Tokat Konfederasyonu Başkanı Ahmet Yılmaz yaptı. Yılmaz, “Tokat Konfederasyonumuz, ilimizin kültürünü gelenek ve göreneklerini bizden sonraki gelecek olan nesillerimize yaşatmak için kurulan bir sivil toplum hareketidir. Tokat Konfederasyonumuzun çatısı altında bulunan Pendik Tokatlılar Derneği öncülüğünde bundan beş yıl önce başlatmış olduğumuz ‘Tekerlekli ve akülü sandalye engel olma destek ol’ projemizin 6’ncısını gerçekleştirmeyi Rabbim nasip etti. Bugüne kadar Niksar, Zile, Turhal, Almus, Reşadiye, Tokat Merkez olmak üzere toplamda 234 tane akülü ve normal sandalye engelli kardeşlerimiz ile buluşturuldu. Bu hizmetleri yapmamızda bize destek olan bütün hayırsever Tokatlı hemşerilerimize teşekkür ediyorum. Engelli kardeşlerim eve kapalı kalmayın, sosyal olun.” dedi.

BÜTÜN ENGELLER BERABERCE KALDIRILACAK

            Sonrasında konuşma yapan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, “Biz engelli kardeşlerimiz için bir aradayız, engelli haftasına sığmayacak kadar sizler bizim için önemli ve değerlisiniz. Tokat bir engelli dostu olan bir şehirdir. Bunu da iki sene önce biz taçlandırdık. Sayın Cumhurbaşkanımızdan Tokat şehri olarak tüm Türkiye’de yapılan sosyal projeler içerisinde ikincilik ödülü almıştık. Bu projemizin ismi de ‘Bir gün değil her gün farkındalık’ yani biz engellilerimizi yılın 365 günü hatırlıyoruz. Engel bedende değildir, engel akılda biter. Her birimizde birer engelli adayıyız. Onun için hem engellilerimizin kıymetini, hem sağlığımızın kıymetini bileceğiz şükredeceğiz, beraberce önümüzdeki bütün engelleri kaldırıp bu ülkede bu vatanda bu şehirde bir ve beraber olacağız.” ifadelerini kullandı.

TOKAT ENGELLİ DOSTU BİR ŞEHİR

            Tokat’ın insana ve engelliye dost bir şehir olduğunu belirten Vali Dr. Ozan Balcı “1. Geleneksel Engelli yürüyüşünü yaptık, inşallah bu devam edecek. Tokat insana ve engelliye dost bir şehir, bizim bu etkinliği yapmamızdaki amaç, biz Tokat olarak devlet, dolayısıyla devletin gerçek sahibi millet olarak bir aileyiz. Ailenin bir ferdinin acısı, sıkıntısı, üzüntüsü bizim acımızdır sıkıntımızdır. Engelli vatandaşlarımızın derdiyle dertlenmek, onların problemlerine dikkat çekmek için biz bir araya geldik, gayet de güzel oldu diye düşünüyorum. Ailemizin mensupları olarak kabul ediyoruz engelli insanlarımızı, engelli ailelerinde ne sıkıntı çektiklerini de biliyoruz. Hayatın onları için zorluklarla dolu olduğunu, mücadele edilmesi gerektiğini, bizim buradaki asli görevimiz, engellilerin hayatını kolaylaştırmak. Engellilere dostuz” şeklinde konuştu.

ENGELLİLERE GÜNDÜZ BAKIM EVİ MÜJDESİ

            Vali Balcı, devletin bütün imkanları ile engellilerin problemini kaldırmak ve onlara yardımcı olmak, hayatlarını kolaylaştırmak istediklerini belirterek, “Engellilere gündüz bakım evi yapacağız, aileler çocuklarını gündüz oraya bırakacaklar, meslek kursları açacağız, hem aileler kendi sosyal yaşamlarını devam ettirmiş olacak. Engellilerle de bizim personelimiz ilgilenmiş olacak. Bunun yanında devletimiz engellilerin problemlerini ortadan kaldırmak, onların hayatını kolaylaştırmak için çok büyük çabalar gösterdi. Bakım rehabilitasyon merkezlerinden, evde bakım hizmetlerine, ekipmanlarının alınması için devletimiz çok güzel şeyler yaptı yapmaya da devam ediyor. Bu etkinliği geleneksel hale getireceğiz inşallah." dedi.

            Engelliler haftası kapsamında düzenlenen programda Vali Dr. Ozan Balcı ve beraberindeki protokol üyeleri programı ayakta takip etti. Cumhuriyet meydanında Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı özel bakım merkezleri ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından açılan stantları gezerek çalışmalar ile ilgili bilgiler alan Vali Balcı, engelli bireylerle sohbet etti, onların istek ve taleplerini dinledi.

            1. Geleneksel Engelli Yürüyüşü ve Şenliğinde, Sosyal Destek Hızır Tokat projesi kapsamında ihtiyacı olan vatandaşlara verilmesi amacıyla İl Özel İdaresi aracılığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne kazandırılan 10 adet akülü araç, Tokat Konfederasyonu tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilmek üzere 7 adet akülü araç ve 48 adet tekerlekli sandalye, Bedensel Engelliler Dayanışma Derneğinin Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne kazandırılan 8 adet tekerlekli sandalye olmak üzere toplam 16 adet akülü araç ve 56 adet tekerlekli sandalye kurum temsilcilerine teslim edildi.

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat