"ÖNCE YAYA" İKONU

İç İşleri Bakanlığının ‘yaya öncelikli trafik yılı’ çalışmaları kapsamında yaya geçitlerinde yayalara öncelik sağlanmasına dikkat çekilmesi amacıyla, yaya geçitlerini daha görünür hale getirecek insan figürlü ‘Önce Yaya’ ikonları yerleştirilmeye başlandı.

            İçişleri Bakanlığı 2019 yılını ‘yaya öncelikli trafik yılı’ ilan etti. Bu kapsamda çalışmalarını sürdüren Tokat İl Emniyet Müdürlüğü yaya geçitlerini daha görünür hale getirmek için çalışma başlattı. Belediye işbirliği ile yaya geçitlerinin önüne insan figürlü ‘Önce Yaya’ şablonları yerleştirildi.

            Tokat İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, çalışmaya ilişkin yaptığı açıklamada, “İçişleri Bakanlığımızın talimatıyla İllere bir genelge gelmişti. ‘Öncelik yayanın, öncelik hayatın’ projesi kapsamında. Belediye Başkanlığımızla görüştük. Yaya geçitlerini daha görünür hale getirmek için sürücülerimizi ikaz etme anlamında yaya geçitlerimizin önüne insan figürü koyarak sloganımızı attık. Bunu gören sürücülerimiz daha dikkatli olacak. Bütün yaya geçitlerimizde bu çalışma yapılacak. Şuan başladı. Bunu gören sürücülerimiz daha dikkatli olacak. Yaya geçitlerinde yaya olduğu zaman önceliğin yayalara verilmesi gerekiyor. Bunu belirtmek için şehir genelinde figürlü yazılarımızı yazarak sürücülerimizin daha duyarlı hale getirilmesini sağlamış olacağız.” dedi.

Sürücülerimiz uygulamaya alışacak

            Yaptırım olarak ceza kesmeyi en son aşama yaptıklarını ifade eden Topaloğlu, "Cezaları son aşamada kesmeye başlıyoruz. Çeşitli etkinliklerle bunu sürücülerimize anlatmaya çalışıyoruz. İkazlarımıza uymayanlara kanunun bize verdiği yetkiyle ceza kesmek zorunda kalıyoruz. Sürücülerimiz alışık değiller alışacaklar. Emniyet kemeri uygulaması vardı onu da böyle yaptık. Sevindirici bir durum oldu, sürücülerimiz, vatandaşlarımız emniyet kemerine alıştılar artık. Bu yaya geçitlerinde de böyle olacak, insanımız yavaş yavaş alışacak. Ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarında büyük bir oranda düşüş sağladık bu sayede." diye konuştu.

            Topaloğlu, sürücülerin artık yaya önceliği konusunda daha duyarlı olduğunu belirtti.

TÜM NOKTALARDA ÇALIŞMA OLACAK

            İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Denetleme Şube Müdürü Yüksel Bozkurt da çalışmaları yakından takip etti. Bozkurt şehir genelinde tüm yaya geçit noktalarına belediye ekiplerince çalışma yapılacağını söyleyerek, şunları kaydetti:

            "2019 yılı İç İşleri Bakanlığımız tarafından yaya öncelikli yıl ilan edildiğinden dolayı özellikle ana arterlerde başlamak üzere yayaların geçişlerini daha güvenli bir şekilde sağlamak amacıyla, sürücülerin de yaya geçitlerine yaklaşırken daha duyarlı olmalarını sağlamak amacıyla belediyemizle ortaklaşa yaya ikonları yapmaya başladık. Bugün bir yaya geçidimize iki taraflı ikonlarımızı yaptık. Bundan sonraki süreçte de özellikle yaya geçidinin yoğun olduğu yerlerde başlayarak devam edeceğiz. Sürücülerimize özellikle yayaların geçiş esnasında yayalara öncelik vermelerini, yayalar için duyarlı olmalarını istiyoruz. Ayrıca herkesin yaya olduğunu unutmamalarını istiyoruz."

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat