TOGÜ, DERMOKOZMETİK VE LAZER ÜNİTESİ BÖLGEYE HİZMET VERECEK

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi (TOGÜ) Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi bünyesinde yer alan dermokozmetik ve lazer ünitesi bu konuda ehil, uzman doktorları ile estetik ve kozmetik uygulamalarda hastalara güvenli ve kaliteli hizmet vermeyi hedefliyor. Birçok kozmetik ve estetik işlemlerin uygulandığı merkez, bölgedeki çevre illere de hizmet veriyor.

            Zaman geçtikçe cildimizde pek çok değişiklik meydana gelir. Cildimiz incelir, ince çizgiler, kırışıklıklar, lekelenmeler ve sarkmalar oluşur. Yaşlanmanın neden olduğu derimizdeki değişiklikleri ufak dokunuşlarla azaltmak ve güzel yaşlanmak artık mümkün. Güneş lekeleri, gebelik maskesi, hemanjiyom gibi doğumsal damar kaynaklı lezyonları, doğumsal izleri ve çilleri yok etmek gelişen lazer teknolojileri ile artık zor değil. Sivilce izleri, ameliyat izleri, yanık izleri ve çatlakları yok etmek mümkün. Botoks, kimyasal deri soyma (peeling)  mikroiğneleme yöntemleri (roller, dermapen) dolfu ve lazer gibi uygulamalar ciltte görülen bu değişiklikleri tedavi etmek için uygulanan yöntemlerin başında geliyor. Günümüzde leke, sivilce veya yara izleri, kırışıklık gibi yakınmaları olan hastalara uygun olmayan koşullarda, ehliyeti olmayan kişilerce yapılan merdiven altı estetik uygulamalar kalıcı hasarlara yol açabiliyor. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Dermatoloji Kliniği  bünyesinde yer alan dermokozmetik ve lazer ünitesi bu konuda vatandaşlara güvenli ve kaliteli hizmet imkanı sağlıyor.  Üniversitenin yaptığı Dermokozmetik ve Lazer ünitesinde verilen hizmetlere ilişkin açıklamalarda bulunan TOGÜ Dermaetoloji Ana Bilim Dalı başkanı Doç. Dr. Dr. Zennure Takcı, yaklaşık 1.5 yıl önce hizmet vermeye başlayan dermokozmetik üniteye halkın ilgisinin her geçen gün arttığını ifade etti. Yakın zamanda lazer ünitesinin de birime dahil edildiğini bildiren Takcı, dermokozmetik ve lazer ünitelerinde yapılan işlemlere ilişkin şu bilgileri verdi:

            "Dermokozmetik ünitemiz faaliyete geçeli 1 buçuk yıl oldu. Lazer ünitesiyle birlikte dövme silmeden damarsal lezyon tedavisine, sivilce-yanık izlerinden çatlak tedavisine kadar hastaların daha fazla ihtiyaçlarını karşılayacak bir ünite kimliğine kavuştuk. Dermokozmetik ünitede kozmetik ve estetik işlemleri gerçekleştiriyoruz. Dolgu, botoks, peeling, mikro iğneleme, roller uygulamaları yapıyoruz. Botoksu en çok kırışıklık tedavisi, yüzdeki yerleşik mimik çizgileri, yüz asimetrisi, kaş asimetrisi, boyun kırışıklıkları için yapabiliyoruz ya da koltuk altı veya el içi aşırı  terleme tedavisinde kullanabiliyoruz. Dolgu uygulamalarını da yüze hacim vermek için yapıyoruz. Yanak volümü azalanlara, dudak ve çene dolgusu gibi bölgelere yapabiliyoruz. Peeling; kimyasal deri soyma işlemini daha çok sivilce izi olanlara yapıyoruz ya da leke tedavisinde kullanıyoruz. Yağlı ciltlerde açık gözenekleri sıkılaştırmak için yapıyoruz. Mikro iğneleme yöntemlerinde dermapen ve roller uygulamaları var. Bunu da sivilce izi tedavileri, gözenek sıkılaştırma, çatlak tedavilerinde uygulayabiliyoruz. En son lazer cihazlarımızla birlikte hastaların çok daha fazla taleplerini karşılayabileceğiz. Lazerlerimiz içerisinde leke tedavisi, dövme silme, çil tedavisi, gebelik lekeleri tedavisi yapabileceğiz. Bunun yanında kılcal damarlarda, yüzdeki kızarmalarda damara yönelik tedaviler uygulayabileceğiz. Doğumsal ve damarsal lekelere yönelik tedavi yapabiliyoruz. Bir diğer lazerimiz de daha çok sivilce izleri tedavileri, yanık izleri, ameliyat izleri ya da herhangi bir travma sonucu oluşan izlere karşı uygulayabiliyoruz."

UYGULAMALAR EHİL ELLERLE YAPILIYOR

            Kozmetik ve estetik işlemlerin ticari amaçlı ehil olmayan kişiler tarafından suiistimal edildiğini belirten Takcı, "Üniversitenin yaptığı Dermo Kozmetik ve Lazer ünitesinde yapılan uygulamalar ehil ellerde yapılan, herhangi bir komplikasyon geliştiğinde hekimlerin direk müdahale edebileceği uygulamalardır. Vatandaşlarımız işlemi nerede yaptırdıklarını bilerek bu hizmete Tokat'ta alma şansına sahip. Hepimizin bildiği gibi kozmetik ve estetik işlemler ehil olmayan insanlar tarafından ticari amaçlı çok fazla suiistimal ediliyor, merdiven altı, hijyenik olmayan koşullarda çok fazla uygulama yapılıyor. Ehil olmayan kişilerce hijyenik olmayan ortamlarda yapılan işlemler sonucu bulaşıcı hastalık kapan, deri enfeksiyonu gelişen yada kalıcı izleri oluşan bir çok hastamız var. O yüzden insanların kendilerini emanet edebilecekleri, güvenli, uygulamaların hekimler tarafından yapıldığı bir merkez olması Tokat için çok büyük bir avantaj." diye konuştu.

MERDİVEN ALTI UYGULAMALARDA HASTALAR MAĞDUR OLUYOR

            Takcı, üniversiteler kapsamında dermokozmetik ve lazer ünitelerinin açılmasının Türkiye'de son 5 yılda artarak gelişen bir hareket olduğuna işaret ederek,"Bu hareketin ivmelenmesinde de en önemli şey medyada ve bizim günlük pratiğimizde mağdur olan hasta kitlesine çok fazla tanık olmamız. Çünkü merdiven altı yerlerde hastalar bulaşıcı hastalıklara maruz kalabiliyor. Aynı zamanda dermokozmetik akademik olarak çalışma yapılması ve makale üretilmesi gereken bir alan. O yüzden son 5 yılda üniversitelerin Deri ve  zührevi hastalıklar ana bilim dalı bünyesinde böyle çalışmalar mevcuttu. Tokat'ta bunu elimizden geldiğince yapmaya çalışacağız. Rektörlük bilimsel araştırma ve projeler biriminin desteğiyle kaliteli ve etkin lazer cihazlarımızı aldık. Bu lazer  ünitesi Tokat merkez başta olmak üzere çevre ilçe ve illere hizmet verecek. Bu anlamda Tokat halkı için çok büyük bir kazanç." ifadelerini kullandı.

            Kozmetik işlemlerin sigorta kapsamında olmadığını belirten Zennure Takcı, "Fiyatlar için detaylı bilgiyi özel işlem sekreterliğinden alınabilir. Piyasa ile benzer fiyatlar varken bazı fiyatlarımız piyasa göre daha uygun." dedi.

 

Bisikletle istinat duvarından düşerek hayatını kaybeden genç öğretmen son yolculuğuna uğurlandı

 

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat