GÖÇMENLER TOKATLI MİSAFİRLERİNİ AĞIRLADI

Tokat’ta yaşayan Afganistanlı aileler düzenledikleri iftar yemeğinde Tokatlı misafirlerini ağırladı. Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan iftar yemeğinde, sofra duası okunması sonrasında hep birlikte oruçlar açıldı.

            Tokat’ta yaşayan Afganistanlı göçmenler Tokatlılara iftar yemeği verdi. İl Göç İdaresi Sosyal Tesislerinde düzenlenen iftar programına Ak Parti Tokat İl Başkanı Metin Polat, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri ve Afganistanlı göçmen aileler katıldı. Davetliler iftarlarını Afganistan’a özgü olan Afgan Pilavı, Afgan mantısı ile açtı. Program sonunda Afgan göçmenler yöresel müzik enstrümanları eşliğinde şarkılar söyledi.

            Birlik ve beraberliğin pekiştirildiği iftar yemeğinde konuşma yapan Tokat İl Göç İdaresi Müdürü İdris Coşkun, “Afgan kardeşlerimize davetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bu daveti diğer davetlerden ayıran en önemli fark, bizim bir katkımız olmadı, sadece mekânımızı açtık. Bundan sonraki böyle güzel organizasyonlarla inşallah birliğimiz beraberliğimiz daim olur.” dedi. 

            Göçmenlere yönelik sosyalleşmeye uyum projelerinin devam edeceğini belirten Coşkun, “Tokat 1982 yılında Afgan göçü ile tanıştı, ilk gelen Afgan göçünden bu yana yaklaşık 37 sene geçti. Bu süre içerisinde her gelen göçmen daha önce gelenlerin akraba olduğunu iddia ederek Tokat’ta kaldı, burada yaşamayı tercih etti. Biz Tokat’ın sosyolojik yapısını bildiğimiz için bu yapıyı bozmadan dengeli bir şekilde göçü sahada yönetmeye çalıştık. Şu anda Tokat’ta yaklaşık 3 bin Afgan göçmen var. Burada uluslararası koruma kapsamında kalan Afganlar bizim korumamız altında, onlara çeşitli dernekler vasıtasıyla yardımlarımızı yapıyoruz bu mübarek günlerde de yardımlarımızı yapmaya devam ediyoruz. Fakat geçen hafta spontane bir şey gelişti. Dedik ki, biz onları anlamaya çalışıyoruz ama onlar bizi nasıl anlarlar? İlk geldikleri günden bu yana birçok sorunla karşı karşıyalar, sorunlarını biliyoruz fakat onlar bizim ne yaşadığımızı biliyorlar mı acaba diye düşündük ve kendilerine dedik ki ‘Az da olsa candan olsun, siz bize bir iftar tertip edin’ dedik. Ekonomik yönden zorlandıklarını bildiğimiz için şöyle bir teklifle gittik. Her aile 1-2 TL para topladı kendi aralarında üstünü biz takviye ettik. Mekânı biz ayarlayalım siz mahalli yöresel yemeklerinizi yapın dedik. Siz davet edeceğiniz kadar misafir davet edin, bizde devleti milleti temsilen yapılan davetler ile bir organizasyon yapalım’ dedik göçmen ailelere. Bunu yaptık çok mutluyum. Ak Parti Tokat İl Başkanı Metin Polat ekibi ile birlikte geldi.  İHH, Ensar Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti, Beşir Derneği gibi sahada aktif olarak çalışan STK Temsilcileri geldiler. 2023 Tokat vizyonu ana başlığı altında Göç Tokat Projelerimiz sosyalleşmeye uyum ve entegrasyona yönelik bu projeleri daha da ilerleterek devam ettirmeye gayret edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

            Sonrasında konuşma yapan Ak Parti Tokat İl Başkanı Metin Polat, “Rabbim tuttuğunuz oruçlarınızı, ibadetlerinizi kabul etsin” dedi.

            Program yöresel müzik enstrümanları eşliğinde söylenen şarkılar ile devam etti.

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat