UMRE NOTLARI- EBU KUBEYS

EBU KUBEYS:

420 metre yüksekliktedir.

Yeryüzünün ilk ateşi Ebu Kubeystendir. Hacerül Esved yıllarca Ebu Kubeys’in misafiri idi.

                Bir gün Peygamberimiz Ebu Kubeys dağına çıktı. Yanında Hz. EBUBEKİR, Hz. Ömer, Hz. Ali, Hz. Osman vardı. Dağ sallanmaya, hareketlenmeye başlayınca Peygamberimiz “Sakin ol Ebu Kubeys, üzerinde bir NEBİ, bir Sıddık, iki de şehid vardır.” buyurdu.

                Peygamberimiz yıllar sonra olacakları oradan haber veriyordu.

BAYRAK MESCİDİ:

Peygamberimiz ordularını sefere gönderirken şehrin dışına çıkarır, dua eder, sancak, bayrak bağlar, gönderirdi. Daha sonraları buraya bir cami yapıldı. Adına da Bayrak Mescidi denildi.

SECERE MESCİDİ:

Bayrak mescidinin tam karşısındadır. Peygamberimizin yanına bir gurup müşrik (puta tapan insanlar) gelir. Peygamberimizden uzakta duran ağacı kökleriyle yanına çağırmasını isterler. Peygamberimiz ağaca seslenir, işaret eder, ağaç Peygamberimizin yanına kökleri toprağı yara yara gelir. Şahadet getirir, konuşur. Oradakilerden çok azı iman eder. Daha sonraları buraya bir cami yapılır. Adına Şecare (ağaç) mescidi denilir.

CENNETÜL MUALLA:

Mekke’nin kabristanlığıdır. Hz. Hatice annemiz ve Peygamberimizin amcası Ebu Talip buradadır. Yaklaşık 10.000 (on bin) sahabenin kabri bulunur.

CİN MESCİDİ:

Peygamberimiz zaman zaman cin mescidine gider, orada cinnilere Kuran okurdu. Onlara İslamı tebliğ ederdi.

ARAFAT

                Arafat dağıdır bizim dağımız

                Orada kabul olur dualarımız (Yunus Emre)

                Cebrail AS. Hz. Adem’e haccın rükünlerini anlattı. Hz. Adem’e “Hel arefte (Sen anladın mı?) diye sordu. Hz. Adem “anladım” dedi. Arafat’ın ismi Hz. Adem ve Cebrail buluşmasındandır. AREFTÜ kelimesinden gelir.

                Orada Cebelürrahme vardır. Hz. Adem ile Hz. Havva’nın cennetten sonra yer yüzünde ilk buluştukları ve hemen şükür secdesine kapandıkları yerdir. Hac esnasında Arafat’ta yapılan dualar kabul olur. Peygamberimiz “HAC ARAFATTIR” buyurmuştur.

MÜZDELİFE:

Yaklaşmak, yakınlaşmak anlamındadır. Hac esnasında akşam ve yatsı namazı, yatsı namazı vaktinde birleştirilerek kılınır. Müzdelife vakfesine burada durulur. Minada şeytana atılacak taşlar buradan toplanır.

MİNA:

Mekke’ye 7 km. mesafededir. Kurbanlar burada kesilir. Şeytan burada taşlanır.

**

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat