RAMAZANDA BESLENME

Sevgili okuyucular,

İş yoğunluğu elverdiği müddetçe bu sayfada sizlerle buluşup sağlıkla ilgili paylaşımlarda bulunacağım. İlk yazımın bu gün Tokat’a gelişime rastlamasına özen gösterdim. Tokat bizim için özlem, ana yurdu, ata yurdu, doğduğumuz yerdir. Tokat bizlerden çok şey beklemektedir. Bizler de gücümüz yettiğince imkanlar elverdiği müddetçe çalışıp çabalayacağız. Sağlık alanında birçok uluslararası platforma hizmet veriyorum. TOKAT Gazetesi’nde misafir yazar olarak yazdığımız yazılarla halkımızı bilinçlendirmeyi de önemsiyorum.

Bugün önemli bir gün herhalde; bu yazının yanı sıra Tokat Gündem Gazetesi misafir yazar ve Zafer Gazetesindeki sağlık köşemde yazılarıma bu gün başlıyorum.

Ramazan ayı gelmeden başlayan telaş, hazırlıklar, alınan kuru bakliyatlar tamamı iftar ve sahur içindir. Ramazanın girişi ile anlaşılmaz bir yemek telaşı tüm hanımları kaplar. İşte bu telaş sonucu oruç tutanların günlük beslenme şekli aniden değişiverir. 3 öğünden 2 öğüne geçen yemek alışkanlıkları ile birlikte pilav, makarnanın yanı sıra, tatlı ve börek gibi hamur işleri tüketimi artar.

Bu nedenle de Ramazan'da sıkça yapılan beslenme hatalarından bahsetmek istiyorum.

*İftarda boş mideye aniden yüklenmek: Uzun süreli açlığın ardından iftara odaklanıyoruz. Ne bulursak yiyoruz. Bunun sonucu olarak midede ani yüklenme başlıyor. Buna bağlı ani insülin deşarjı oluyor, halsizlik, uyku hali başlıyor. Midesi hassas olanlarda midede yanma, bulantı, taş gibi bir mide hissi, gaz başlıyor. Bu da ilerde sindirim sorunlarına neden oluyor. Bazılarımız sahura kalkmamak için çok yiyor, bu da en önemli hatalardan biri olarak gözümüze çarpıyor.

*Peki ne yapmalıyız?: Bir bardak su, bir zeytin, peynir veya hurma ile orucu açmak, arkasından varsa bir çorba içerek açlığımızı gidermek en ideal beslenme şeklidir. Bu şekilde açlığımızı bastırarak kontrollü insülin salınımı sağlıyoruz. Mümkünse biraz aradan sonra yemeğe geçmek en uygun olanıdır. Aslında büyüklerimiz farkında olmadan bu yöntemi uygulamaktadırlar. Bir çorba içtikten sonra akşam namazına giderler. Namaz esnasındaki hareketler de hazmetmeye yardımcı olur. Sonra gelir yemeğe başlarlar.

*Su içimi: Böbreklerimiz için çok önemlidir. İftardan sahura kadar bol su içmeliyiz. Suyu da ani içmek zararlıdır. Bunu fasılalarla içmek en önemlisidir. Yemek esnasında en az iki bardak, yemek sonrası iki bardak, yatmadan önce iki bardak, sahura başlarken iki, niyetlenirken iki toplam 10 bardak su içmeliyiz.

Aç kalma, oruca dayanamama korkusu ve geleneklerimizin de etkisi ile sahura çok yükleniriz. Börekler, pişiler, poğaçalar, tatlılar hiç eksik olmaz masamızdan, tabii ki sabah uyandığımızda ağzımızın içi zehir gibidir. En uygun sahur kahvaltı türünde yapılan sahurdur. Bu arada içilen çayı da içeceğiniz su miktarına ekleyebilirsiniz.

Basında “ramazanda zayıflama diyeti” vs gibi yazılar görüyorum. Oruç vücuda azap çektirmek için tutulmaz. Çok yemek yemek de azap, diyet yapacağım diye aç kalmak da azaptır. Bu da gün boyu strese gerginliğe, iş verimliliğinde azalmaya yol açmaktadır.

Hepimizin bilmesi gereken şey ramazanın kilo verme, diyet yapma, zayıflama için uygun bir zaman olmadığıdır. Bu ayda Allah’ımıza şükredip, sevgiye saygıya, hoşgörüye odaklanmalıyız. Böylece ibadetin hazzını almalıyız.

Zaten burada yazdığımız gibi bir program dahilinde yerseniz daha rahat oruç tutar, kilo da verirsiniz.

Dikkat etmemiz gereken şeyler nelerdir:

*İftar ve sahurda hafif yiyecekler seçmek

*Çok kalorili tatlılar yerine sütlü tatlılar. Hoşaf, komposto yemek.

*Meyveyi ihmal etmemek

*Yemek sonrası hareketsiz kalmamak.

*Bol su içmek

*Böyle bir fırsat yakalamışken sigarayı bırakmak

*Mutlaka sahura kalkmak

*Gün boyu iftarı bir sigara içmek için bekleyip kendimizi şartlamak yerine, içecekseniz de aç karnına içmek.

*İftar sahur arası Yürüyüş yapmak olmazsa olmazlarımız olmalıdır.

Bir sonraki yazımız “böbrek hastaları oruç tutabilir mi?” konusunda olacaktır.

Her şey gönlünüzce olsun.

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat