İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN HİPERTANSİYON BİLGİLENDİRMESİ

Tokat İl Sağlık Müdürlüğünce 17 Mayıs 2019 Dünya Hipertansiyon Günü dolayısıyla açıklama yapıldı.

            Yüksek tansiyonun (hipertansiyon), kan dolaşımı için damarlarda gerekli olan kan basıncının normalden fazla olması durumu olduğu belirtilen açıklamada, "Yüksek tansiyonda, baş dönmesi, baş ağrısı, kalp ağrısı, kulak çınlaması, nefes darlığı, çift veya bulanık görme, burun kanamaları, düzensiz kalp atışı gibi belirtiler görülebilir.

            Yüksek tansiyonun birden fazla nedeni olabilir. Bu nedenler kalıtım, cinsiyet, şeker hastalığı, şişmanlık, sigara ve alkol kullanımı, stres, yetersiz fiziksel aktivite, aşırı tuz kullanımı, sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve yaşlılıktır. Bazen bir hastalığa bağlı olarak görüldüğü gibi gebelikte de tansiyon yüksekliği gelişebilir.

            Yetişkin ve hasta bireylerde görüldüğü gibi çocuklarda da yüksek tansiyon görülebilir. Çocuklarda yüksek tansiyonun birçok nedeni olabilir. Üç yaşından itibaren muayenelerinde çocukların tansiyonu ölçülmelidir.

            Yüksek tansiyon kontrol altına alınmazsa inme, kalp krizi, kalp hastalığı, böbrek yetmezliği, bilinç bozukluğu, körlük ve damarlarda anevrizma oluşmasına neden olabilir.

            İlaç tedavisinin uygulanması, yüksek tansiyonu olan bireylerde kan basıncı kontrolü için tek başına yeterli olmamakta, başarılı bir sonuç için mutlaka sağlıklı yaşam davranışlarının geliştirilmesi gerekmektedir. Yüksek tansiyonlu bireyler;

· Tütün ve alkol kullanmamalı,

· Sağlıklı beslenmeli,

· Fazla kilolu/obez ise kilo vermeli,

· Fizik aktiviteleri düzenli yapmalı,

· Tuz kullanımını azaltmalı,

· Düzenli muayene ve tetkiklerle hastalığın takibine önem vermeli,

· İlaçlarını önerilen dozda ve sürede, aksatmadan kullanmalı,

· Kan basıncını düzenli izlemeli/ izlenmesini sağlamalıdır.

Sağlıklı kalmak için tansiyonunuzu ölçtürün." denildi.

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat