SEVR MAĞARASI VE HİCRET

759 metre yükseklikte. Rasulullah efendimiz Mekke’den Medine’ye hicret ederken saklandığı mağaranın bulunduğu yer. Efendimiz yol arkadaşı Hz. Ebubekir’le birlikte 3 gün burada saklandı. Mağarada kaldığı sürede Hz. Ebubekir’in çobanı Amir İbn-i Fuheyre güttüğü hayvanları izleri üzerinde gezdirerek izleri kaybeder, akşamları birkaç hayvanı dağın zirvesine yaklaştırarak süt ihtiyaçlarını karşılardı.

                Hz. Ebubekir oğlu Abdullah henüz küçük yaşta olmasına rağmen insanlar arasında dolaşarak bilgi toplar, bu bilgileri gecenin karanlığında Sevr’e gelerek Rasulullah (SAV) anlatırdı.

                Müşrikler bira ara mağaraya yaklaşmışlardı. Orada örümcek mağaranın ağzına ağını yapmış, güvercin mağaranın girişine gelerek yumurtlamış ve yumurtaların üzerine yatmıştı.

                Müşrikleri mağaranın kapısında gören Hz. Ebubekir telaşlanmıştı. Hz. Peygamberimiz “Ebu Bekir, iki kişinin üçüncüsü Allah olursa, onlara zarar gelebileceği zannediyor musun?” buyurdu. “Üzülme, Allah bizimle beraberdir.” (Tevbe Suresi 40. ayet) buyurarak teskin etmişti.

**

BİTİRİRKEN

Bu bölümde neler yazsak az. Allah Ümmet-i Muhammed’e mübarek beldeleri görmeyi, anlamayı, anlatmayı ve yaşamayı nasip eylesin. Devletimize, milletimize “Zeval” vermesin. Yurdumuza ve İSLAM diyarlarına huzur versin. Düşmanı musallat etmesin. Hile yapanların hilelerini kendi başlarına musallat eylesin.

                İnşallah başka bir makale ile yazı dizisi ile buluşuncaya kadar hoşça kalın, güzel kalın, Allah’a emanet kalınız. Selam ve dua ile.

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat