ÇOCUKLARDA ALERJİK HASTALIKLAR VE ASTIM

Medicalpark Tokat Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Erol Yıldırım çocuklarda görülen alerjik Hastalıklar ve astımın tanısı ile tedavi yöntemleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

            Alerjik hastalıkların en sık görülen kronik hastalıkların başında gelmekte olduğunu belirten Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Erol Yıldırım, hastalığın çocuklarda görülme sıklığının gittikçe artmakta olduğunu söyledi.

            Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Erol Yıldırım çocuklarda alerjik hastalıklar ve astım ile ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

            "Alerjen ve alerjik hastalıkları şöyle tanımlayabiliriz. Alerji çoğu kişinin rahatlıkla tolere ettiği zararsız maddelere bazı kişilerin bağışıklık sisteminin anormal tepki vermesidir. İşte bu tepkiye neden olan maddeye de alerjen denir. En sık görülen alerjenler polenler, ev tozları, mantar sporları, hayvan tüyü, bazı gıdalar ve ilaçlardır. İşte bu alerjenlerin vücutta meydana getirdiği alerjik inflamasyon (alerjik iltihap) nedeniyle oluşan hastalıklara alerjik hastalıklar diyoruz. Alerjik hastalıklardan genellikle üst ve alt solunum yolu, göz, deri ve sindirim sistemi etkilenir

            Bağışıklık sisteminin rol oynadığı alerjik hastalıklar hayatın ilk aylarında cilt de atopik dermatitle başlar, inek sütü yumurta alerjisi ile kendinin gösterir ve çocuklarda astım, alerjik rinit (saman nezlesi), egzema (atopik dermatit), besin alerjisi, ürtiker ve anafilaksi olarak kendini ortaya çıkar.

ASTIM

            Çocukluk çağlarında hastaneye en çok yatıran ve okul kaybına neden olan kronik bir hastalıktır. Ülkemizde % 6-10 sıklıkta görülür. Çocuk astımlarının %90 alerjik kökenlidir. Onun için alerjik bronşit çocuk astımı ile eş anlamlı kullanılmaktadır. Anne ve babada varsa genetik olarak görülme oranı yüksektir.

            Astımlı hastalar hafif olanlarda solunum yolu enfeksiyonlarından sonra uzayan öksürük hırıltı tarzında olur. Ciddi olanlarda tekrarlayan hırıltı, nefes darlığı, öksürük şikayetleri ile hekime gelirler.

Bebeklik döneminde hırıltı bronşiolit gibi nedenlerle sık hastaneye yatan, son 6 ayda 3 ve daha üstü hırıltı atağı geçirenler, ailede astım hikayesi olanlar, atopik (alerjik) yapılı olanlar, testlerde alerjen tespit edilenler astım yönünden riskli çocuklardır.

            Tanı muayene bulgularının yanında, kan tetkikleri, solunum fonksiyon testleri ve alerji testi ile konur. Tedavide hekim kontrolünde inhalekortikosteroidler, çiğneme hapları ve bronkodilatatörler kullanılır. İlaç tedavisine cevap vermeyenlerde astım aşısı tedavisi yapılır.

            Astımlı çocuklar okuluna devam etmelidir, öğretmenine hastalığı ile ilgili gerekli bilgi verilmelidir. Spor yapmasına kontrollü olarak müsaade edilmelidir.

            Hastalıkta korunmada sigara dumanından uzak kalmak, katkı maddeli gıdalardan uzak durmak, ev içi tozu uzaklaştırmak ve evde toz tutan mobilya halı bulundurmamak, hava kirliliğinden uzak durmak, kirli tozlu havalarda dışarı çıkmamak, hayvanlardan uzak durmak, evde çiçek kedi ve köpek bulundurmamak gerekir. Ayrıca viral solunum yolu enfeksiyonları astımı tetikleyeceği için grip aşısının her sene eylül ayında yapılması uygundur.

ALLERJİKRİNİT (ALLERJİK NEZLE)

            Alerjenlere burun mukozasının reaksiyonu sonucunda burun akıntısı, hapşırık, burun boğaz gözde kaşıntısı ile kendisini gösterir. Bu şikayetler tekrarlayıcı niteliktedir.

En önemli neden genetik yapıdır, ailede astım saman nezlesi varsa daha sık görülür. Erkek çocuklarda daha sıktır. Alerji testi müspet olanlar risk gurubuna girer. Nemli ve küflü ortamlar, sigara dumanı, hava kirliliği alerjik nezle gelişme riskini artırır.

            Tanıda muayene yanında kan tetkikleri burun sıvısından yayma ve alerji testi ile konur. Alerji testi 1 yaşından sonra yapılabilir Küçük çocuklarda kandan 5-6 yaşından sonra cilt den yapılır.

Tedavide alerjenlerden uzak durmak önemlidir. İlaç olarak antihistaminikler nazal kortikosteroidler ve çiğneme hapları kullanılır.

            Çocuklarda astım ve alerjik nezle sıklıkla birlikte bulunur. Solunum yolu bir bütündür. Bunun için burunda problem olduğunda akciğerde bundan etkilenir. Burun tıkalı olduğunda solunum ağızdan olur, kuru ve soğuk hava hem sık boğaz enfeksiyonuna hem de akciğerleri etkileyerek astımın alevlenmesine ve kolay enfeksiyon kapmasına sebep olur.

ATOPİK DERMATİT

            Bebeklik egzaması olarak da bilinen hastalık süt çocukluğu döneminde cilt -de kuruluk, yanaklarda, çenede, gövdede kol ve bacaklarda kızarıklık kaşıntı ile seyreder. Özellikle ek gıdalara geçiş döneminde alevlenmeler olabilir. Atopik dermatiti olan çocuklar ilerde diğer alerjik hastalıklar yönünden takip edilmelidir.

BESİN ALLERJİSİ

            En sık olarak ek gıdalar geçildiği süt çocukluğu döneminde görülür. En çok inek sütü, yumurta, kuruyemiş, tahıllar ve balık besin alerjisine sebep olur. Çocuklarda görülen gıda alerjileri ileri aylarda ve yaşlarda tolere edilebilir.

ÜRTİKER

            Alerjenle temas sonrası cilt de kabarıklık, kızarıklık kaşıntı ile karakterize cilt reaksiyonudur. Halk arasında kurdeşende denir.

ANAFİLAKSİ

            Birden fazla sistemin etkilendiği alerjik reaksiyondur. Bazen hayatı tehdit edebilir. Sıklıkla besin alerjisi, böcek sokmaları, ilaç alerjisine bağlı görülür. Bu vakalar acildir, hızlı tedavi edilmesi gerekir. Özellikle boğazda ödem ve hayatı tehdit edebilir.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat