ÇERKES SÜRGÜNÜNÜN ACISI HALA YÜREKLERDE

Cumhuriyet Halk Partisi Tokat Milletvekili, TBMM İdare Amiri Kadim Durmaz, 21 Mayıs 1864 Çerkes sürgününün 155. yıldönümünde yazılı basın açıklaması yaptı.

            21 Mayıs 1864’de Çarlık Rusya’sının, Çerkesleri anavatanları Kafkasya'dan sürmesinin üzerinden 155 yıl geçtiğini hatırlatan Durmaz, sürgünün neden olduğu acının hafızalardaki yerini koruduğunu söyledi.

            101 yıl süren savaşlarda 100 binlerce Kafkasyalının hayatını kaybettiğini, savaş sonunda yüz binlerce Çerkes’in ana vatanını terk etmek zorunda kaldığını belirten Durmaz, “Eğer bu utanç verici olay yaşanmasaydı 20 milyon Çerkes kardeşimiz yurdunda yaşayacaktı. 155 yıl geçmesine rağmen sürgünün neden olduğu acı hafızalarımızdaki yerini koruyor. Anadolu’nun muhtelif illerinde Kafkasya da ki özlemle arkası orman sulak yaylalı yerleri yurt edindiler. Yaşam tarzları, mertlikleri, devlete sadakatleri, kadına verdikleri önem ve değerle, folklorleri ile güzel Anadolu’ya farklı bir renk kattılar. Birlikte yaşama kültürümüzün çimentosu olup ülkemize güç verdiler.Farklılığımız zenginliğimiz, birliğimiz gücümüzdür. Ülkemizde etle tırnak gibi olduğumuz Çerkes kardeşlerimizin maruz kaldığı, 21 Mayıs sürgünü ve yaşadıkları acılarına bugünde ortak oluyor, saygıyla anıyorum.Milletvekilleri olarak acılarını paylaşıyor, yeryüzünde bu ve benzeri acıların bir daha yaşanmamasını diliyorum” dedi.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat