ENGELLİ VE ESKİ HÜKÜMLÜLERE KENDİ İŞLERİNİ KURMA İMKANI

Dezavantajlı gruplar içinde yer alan engelli ve eski hükümlüler için kendi işlerini kurmaları için İŞKUR tarafından hibe desteği sağlanacak. Engelli ve eski hükümlülerin kendi işlerini kurmaları hibe projelerinin son başvuru tarihi 14 Haziran 2019.

            Tokat İŞKUR İl Müdürlüğü denetimli serbestlik kapsamında olan vatandaşlara yönelik İŞKUR hizmetlerinin tanıtıldığı sunum gerçekleştirdi.

            Programa ilişkin Tokat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, “İŞKUR’un temel görevlerinden birisi de dezavantajlı grup içerisinde yer alan kadın, engelli, eski hükümlü, genç işsiz ve uzun süreli işsizlerin iş arama ve işgücü piyasasına uyum sağlama sürecinde sorun yaşamamalarını engellemek veya yaşanılabilecek sorunları asgari seviyelere çekmektir. Bu amaçla Genel Müdürlüğümüz dezavantajlı gruplar için özel politikalar üretmekte, bu gruplar için dönem dönem özel çalışmalar gerçekleştirmektedir. Dezavantajlı gruplar içinde yer alan engelli ve eski hükümlüler için uygulanan en son özel çalışma ise eski hükümlü ve engellilerin kendi işlerini kurmaları için tarafımızca verilecek olan hibe projeleridir. Gerekli şartların sağlanması durumunda engelli kendi işini kurma hibe projesinde 50.000 TL’ye kadar, eski hükümlü kendi işini kurma projelerinde asgari ücret brüt tutarının 15 katına kadar hibe destek verilmektedir. Başvuru aşamasında uygulamalı girişimcilik belgesi olma zorunluluğu olan hibe projelerde gerekli şartların sağlanması durumunda hibe destek kabul edilir ise işyerinin en az 3 yıl açık kalarak fiili olarak devam ettirilmesi gerekmektedir. Bu amaçla gerek eski hükümlü hibe projesinin tanıtımımın yapılması gerekse eski hükümlülere yönelik İŞKUR hizmetlerinin tanıtımımın gerçekleştirilmesi amacıyla Tokat Denetimli Serbestlik Müdürlüğünde denetimli serbestlik kapsamında olan vatandaşlarımıza iş ve meslek danışmanlarımız tarafından sunum gerçekleştirilmiştir. Sunum içerisinde iş arama becerileri, işveren görüşmeleri, kamuya eski hükümlü personel alım yöntemleri ve eski hükümlü hibe projeleri konularından bahsedilmiştir. Engelli ve eski hükümlülerin kendi işlerini kurmaları hibe projelerinin son başvuru tarihi 14 Haziran 2019 olup başvuru yapacak kişilerde uygulamalı girişimcilik belgesinin mutlaka bulunması gerekmektedir.

 

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat