AMATÖR FUTBOLDA YAŞ KONTENJANINA TEPKİ

Profesyonel Futbolcular Derneği (TPFD)Başkanı Hakan Ünsal, Türkiye Futbol Federasyonunun Yönetimi için gerçekleştirilen genel kurulda yaptığı konuşma ile bir tepkiyi gündeme getirdi. Bölgesel Amatör Lig’lerde 29 yaşından büyük futbolcuların oynayamıyor olmalarına vurgu yapıldı.

            Konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Hakan Ünsal “amatör liglerdeki kontenjan sorunu. Nedir bu? Geçmiş yıllarda alınmış, 29 yaşındaki futbolcuların yaşlı addedildiği, oynama haklarının kısıtlandığı ve mesleklerinin elinden alındığı bir karar. Niçin bu karar alınmış, gençlerin daha fazla oynatılması için. Sonuç ne olmuş, olumlu manada tek bir geri dönüş yok, olumsuz manada bir sürü şey sayabilirim. Şunu bir kere bilelim, Dünyada amatör kümede kendi yerli oyuncusuna yasak koyan tek ülkeyiz. Bir ülke daha var, pardon, Meksika Kadınlar Ligi. Sadece bu bile bu kararı kaldırmak için yeterli diye düşünüyorum. Kaldı ki amatör küme kilo, boy, fizik, ırk statüsünün hiçbir şekilde geçerli olmadığı, futbolun en özgürce oynandığı alandır.” dedi.

            TPFD Başkanı Hakan Ünsal’ın gündeme getirdiği diğer hususlar 2. Lig ve 3. Lig maçlarının yayınlanması talebi oldu. Futbolcuların sezon başı kampı, ihtiyaç sahibi emekli futbolculara yardım ve bedelli askerlik konusunda yapılan çalışmalardan bahsetti. Sezon başı kampları için açıklamasında “Biz tabi futbolculara olduğu kadar kulüplere de hizmet eden bir kurumuz. Sezon başı kamplarıyla futbolcuların birinci sınıf kamp geçirmesiyle teknik adamlara hazır oyuncuları verdik. Geçen sezon 50’ye yakın oyuncuyla çalıştık, bu sene inşallah 100’e çıkaracağız.” dedi. 

            Futbolcuların emeklilik ödentisinden kesilerek gelirleri oluşturulan TFF Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın yapılan ve yapılacak yardımlar konusunda faaliyete geçirilmesi gerektiği ile ilgili konuşan Başkan Hakan Ünsal var olan kriterlerin değişmesiyle ihtiyaç sahibi emekli futbolculara daha uygun şartlarda yardım yapılması sağlanacağını belirtti ve “2000 yılından itibaren oynayan futbolcuların emeklilik hakkı adı altında kesinti yapılan ve futbol sonrası hayatları için kullanılacak bir para iken şimdi öğreniyoruz ki bu vakfın parasının kullanılması bütün futbol camiasına açılmış. Konunun direkt muhatapları olarak bizim de bilgilendirilmemiz gerekirdi.” dedi.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat