"YSK LEKESİNİ MİLLET SİLECEK"

CHP Tokat Teşkilatı tarafından İstanbul seçimleri için Tokat'ta toplantı yapıldı

23 Haziranda tekrarlanacak İstanbul belediye başkanlığı seçimleri öncesinde CHP Tokat teşkilatı tarafından Zile ilçesinde Zile Belediye Başkanı Şükrü Sargın ev sahipliğinde bir toplantı düzenledi. Zile Belediye Başkanı Şükrü Sargın, amaçlarının 23 Haziran’da İstanbul’da yapılacak seçim için Anadolu’daki hemşerilerini İstanbul’a taşımak olduğunu belirtti. YSK'nın verdiği kararı eleştiren Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli ise, "23 Haziran süreci bir hak gaspının bir kul hakkının iadesi için bize bir fırsat veriyor. Belki de Türk siyasi tarihine geçecek bir karar olanağı sunuyor. İnşallah 16 milyon İstanbulluyla siyasi tarihine kara leke olarak geçen bir kararla Yüksek Seçim kurulu kararıyla ortaya çıkan bu lekeyi millet silecek inşallah." dedi.

            Kahvaltılı basın toplantısına CHP Tokat İl Başkanı Mustafa Duran, Avcılar Belediye Başkanı Av.Turan Hançerli, Bakırköy Belediye Başkan Yardımcısı Mahir Çelik, Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Zile Belediye Başkanı Şükrü Sargın partililer ve basın mensupları katıldı.

            Zile Belediye Başkanı Şükrü Sargın, amaçlarının 23 Haziran’da İstanbul’da yapılacak seçim için Anadolu’daki hemşerilerini İstanbul’a taşımak olduğunu belirterek sözlerine başladı. Sargın sözü CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz’a bıraktı. Geçmiş Ramazan bayramını kutlayan Durmaz, Denizli Milletvekili Kazım Arslan’ın vefat ettiği haberini paylaşarak üzüntülerini dile getirdi ve baş sağlığı diledi.

            Kadim Durmaz, “31 Mart seçimlerinde İstanbul’da yaşayan 16 milyon insan içerisindeki seçmen ortaya bir irade koydu. Ama bu irade Yüksek Seçim Kurulunun siyasi baskılar ama yasal alt yapısı olmayan kararın gerekçesini dahi izah edemediği bir süreci birlikte yaşadık. Seçim yeniden tekrarlanıyor. Anadolu’dan İstanbul’a göçmüş hemşerilerimiz İstanbul’da ikinci il konumunda. Bu anlamda Tokat önem arz ediyor. Gezdiğimiz, bayramlaştığımız her yerde bu seçimin ülke demokrasisini ve ülkemizin dünyadaki itibarı açısından son derece önemli olduğunu, buraya katılımın mutlak kaçınılmaz olduğunu ama bayram için buraya gelmiş insanların çok daha duyarlı olduğunu gördük. Bu da bizi ziyadesiyle memnun etti. Bu süreçte bize eşlik eden toprağımızın bağrından çıkmış çok değerli iki de misafirimiz vardı. Avcılar Belediye Başkanımız sayın Turan Hançerli ve Bakırköy Belediye Başkan Yardımcımız sayın Mahir Çelik bize eşlik ettiler. İl ve ilçe başkanlarımız ve belediye başkanlarımızla yoğun bir program geçirdik. Sonucunda sorduğumuz sorular ve aldığımız cevaplar ortada. Bir haksızlığın olduğu, bunu düzeltmenin de yine o kıymetli oylarıyla düzeltmek olduğu, bu sonucun sandıktan çıktığında çok şeyin değişmeyeceğini ama ekonomik krizle karşı karşıya olan ülkemizin yaklaşık 83 milyara yakın bir harcama ile bu ülkeye yük getirmesinden yüreğimizin acıdığını ifade etmek isterim. Her şey çok güzel olacak” dedi.

"BİZİM HEMŞERİLERİMİZ DUYARLIDIR"

            Milletvekili Durmaz’ın ardından söz alan Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli, Denizli Milletvekili Kazım Arslan’ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşadıklarını belirterek sözlerine başladı. Bayram sevincini baba ocağında yaşadıklarını belirten Hançerli, “Her gittiğimiz yerde İstanbul’da yaşanan hukuksuzluğa, Sayın Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasının alınmasına, seçimin yenilenmesine ilişkin ‘bu hak gaspıdır. Hukuka aykırıdır. Hakkını iade edeceğiz’ cevaplarını aldık. Bu, bizim hemşerilerimizin ne kadar duyarlı ve hakka ne kadar önem verdiğini gösterdi. Hemşerilerimizle aynı şeyi düşünüyor olmaktan onur duydum. İstanbul’da Tokatlıların çok yoğun yaşadığı Zilelilerin yoğun yaşadığı bir ilçede belediye başkanıyım. Buradan tüm Zilelilere ve Tokatlılara bir teşekkürü de sunmak isterim. Hemşerilerimiz Avcılar’da bize koşulsuz şartsız destek sundu. Ben farklı bir partiye oy verenden oy aldım değil, farklı bir partinin üyesi değil, farklı bir partinin yöneticisi olanlardan dahi oy aldım. Önümüzde başka bir süreç var. 23 Haziran süreci bir hak gaspının bir kul hakkının iadesi için bize bir fırsat veriyor. Belki de Türk siyasi tarihine geçecek bir karar olanağı sunuyor. İnşallah 16 milyon İstanbulluyla siyasi tarihine kara leke olarak geçen bir kararla Yüksek Seçim kurulu kararıyla ortaya çıkan bu lekeyi millet silecek inşallah. Avcılar Belediye Başkanı olarak 23 Haziranda sayın Ekrem İmamoğlu’nu desteklemelerini umuyorum” dedi. Zile’nin yeni belediye başkanı Şükrü Sargın’ı tebrik eden Hançerlioğlu, Zile’nin özel bir ilçe olduğunu söyledi.

İKİ BELEDİYE KARDEŞ OLABİLİR

            Zile Belediyesi ve Avcılar Belediyesi’nin ortak çalışmalara imza atabileceğini belirten Avcılar Belediye Başkanı Hançerli iki ilçenin Kardeş Belediye olması için gelecek talebi Avcılar Belediye Meclisinin onur duyarak karşılayacağını ifade etti. Sargın ise teşekkür ederek ‘Şeref duyarım’ dedi. 

            CHP Parti Meclis Üyesi Gökhan Günaydın ise “Türkiye 31 Mart 2019 yerel seçimlerini gerisinde bıraktı. Bu seçimlerde başkanımız Şükrü Sargın Zile’yi ekibiyle beraber kazandı. Kendisini kutluyorum. Çok önemli bir görev üstlendi. Şunu da bilmeliyiz ki yıllık bütçesinin yaklaşık 4 katı kadar borca sahip olan bir belediyeyi yönetecek. 140 Milyon liraya yakın bir borcun Zile ölçeğinde bir yerde nereye yapıldığını ve bu borcun hangi ölçekte temizlenip hangi yatırımlara hangi süreçte geçileceği çok önemli bir çalışma gündemi olacak. Sadece Zile değil Türkiye’deki tüm belediyeler için benzer sorunlar var. Sadece bu bile yerel yönetimlerin ne derece başı boş bırakıldığının ve denetlenmediğinin ve buraların özür dileyerek ve üzülerek söylüyorum ki dikkatle kullanılması gereken kamu kaynağının nasıl yanlış kullanıldığı merkezlere dönüştüğün açık bir örneğidir. Kendisine başarılar diliyorum.

KUTUPLAŞTIRICI DİLDEN VAZGEÇELİM

            Türkiye 1946 yılında çok partili siyasal yaşama geçtiğinden beri hem genel hem yerel seçimleri yaşıyor. 1946 yılında yaşanan genel seçimin doğurduğu sorunlar üzerine İsmet Paşa yönetimi dönemin Demokrat Parti yönetimiyle birlikte çalışarak bir seçim yasası olgunlaştırmıştır. Bunu meclisten geçirmiştir. Ve bu seçim yasasıyla da Türkiye aşağı yukarı 80 yıllık bir seçim deneyimini arkasında bırakmıştır. Elbette her seçimden önce ve sonra Türkiye’de tartışmalar olmuştur ama sandıktan çıkan görevine başlamıştır. Türkiye’de maalesef olumsuz anlamda bir eşik daha aşıldı. 31 Mart 2019’da 11 Milyona yakın İstanbullunun 31 bine yakın sandıkta oy kullanarak seçtiği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı YSK’nın 250 sayfaya hiçbir şey yazmama becerisini göstererek ortaya koyduğu sözde gerekçe ile seçimi kaybettirmiştir. YSK, mevcut sandık kurulu başkan ve üyeleriyle birlikte çalışma kararını geçen hafta aldı. Oysa YSK’nın iptal gerekçesi neydi?’ Kamu görevlisi olmayanlar sandık kurulu başkan ve üyesi olmuştur ve hatta aralarında FETÖ’cüler vardır’ Bir tek şu sandıkta şöyle bir hile yapılmış diyebiliyorlar mıydı? Hayır diyemiyorlardı.. Peki aynı kurullarla devam ediyor isek demek ki ortaya koydukları tek sözde gerekçeyi bile yine kendileri ortadan kaldırmış oldular. 23 Haziran’da bu seçimi yenileyeceğiz. Gelin İstanbul seçimlerini bir yerel seçim atmosferinde yapalım. Türkiye’nin sorunlarına ortak çözümler arayalım. Şu kutuplaştırıcı dilden vazgeçelim. Çökmüş olan ekonomiyi yeniden nasıl tamir ederiz onun derdine düşelim dedik.. Verdikleri cevap Ekrem İmamoğlu’nun kökenini haksız yere tartışmaya açmaktan ibaret oldu. Herhalde Trabzon, Giresun ve Ordu mitingleri bu yapılan saygısızlığa Karadeniz’in en iyi cevabını nasıl verdiğini hepimize göstermiştir. Biz 81 milyon kardeş olarak bu ülkede yaşıyoruz. Önemli olan; bir kişinin seçildikten sonra ne yapacağını anlatmasıdır. Yoksa birbirimizin kökeni üzerinden bir tartışmayı yürütmenin kimseye faydası yoktur. Ekrem İmamoğlu’nu Ordu’da VİP’ten almamak, Ordu Valisinin ‘mitingi bitirmezseniz müdahale ederim’ söylemleri aslında bitmekte olan bir iktidarın göstergeleridir. Halk kararını vermiştir. Bu karar sandığa yansıyacaktır. Ve İstanbul için çok daha doğru bir yönetim 23 Haziran’dan itibaren gündeme gelecektir.”

            Bakırköy Belediye Başkan Yardımcısı Mahir Çelik, yaptıkları çalışmada hemşerilerinde heyecan gördüklerini belirtirken Başkan Şükrü Sargın’a da başarı diledi.

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat