VİCDAN HAREKETİNDEN SİVİL TOPLUM ÖRGÜTÜ AÇIKLAMASI

Vicdan Hareketi Derneği Genel Başkanı Mahmut Delen, sivil toplum örgütlerinin görevlerine dikkat çekti. Delen, sivil toplum örgütlerinin insanlık adına yapması gereken görevleri gündelik siyasete malzeme ederek sorumluluklarından kaçmaması gerektiğini vurguladı.

            Mahmut Delen, sivil toplum örgütlerinin görevlerine ilişkin yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:

            "Türkiye'deki hiçbir sivil toplum örgütünün çalışma sistemi, birilerinin sözlerini tekrar etmek biçiminde temayüz etmemelidir. Türkiye'deki en ufak çaptaki sivil teşekkülün mesuliyeti, cihanşumül olmak mecburiyetindedir. Bu toprakların insanlık adına ifade ettiklerini, gündelik siyasete izafe ederek sorumluluklarımızdan kurtulamayız

Vatandaşlarımızdan istirhamımızdır:

            Bu ağır yükü omuzlanmayan sivil teşekküllere üye olmayınız. Şayet üye olmuş iseniz, bulunduğunuz yerin ıslahı için mücadele veriniz.

-Hollanda'da bir senede 6 bin 585 kişinin  ötenazi ile hayatına son vermesi, Türkiye'deki sivil teşekküllerin gündemi olmalıdır.

-Akdeniz'de boğulan mülteci bebekler, Türkiye'deki sivil teşekküllerin gündemi olmalıdır.

-Avustralya'daki çocuk istismarı vakaları, Türkiye'deki sivil teşekküllerin gündemi olmalıdır.

-Paris'te yalnız başına ölen yaşlı insanların çaresizliği, Türkiye'deki sivil teşekküllerin gündemi olmalıdır.

-Amerika'daki "homeless"lar Türkiye'deki sivil teşekküllerin gündemi olmalıdır.

-Yalnız Doğu Türkistan, Suriye, Yemen, Afganistan, Irak, Pakistan, Myanmar, Kosova, Bosna Hersek değil "dünyanın en mutlu insanları burada yaşıyor" denen ülkelerde hayatını anlamsız bularak intihara sürüklenen insanların derdi de Türkiye'deki sivil teşekküllerin gündemi olmalıdır.

 -Her türlü ayrımcılık, sömürü, terörizm,  Türkiye'deki sivil teşekküllerin gündemi olmalıdır.

-Antidepresanların kullanılış biçimi, soyu tükenen hayvanlar, kuruyan Aral Gölü, küresel ısınma, teknolojik alet atıkları, Türkiye'deki sivil teşekküllerin gündemi olmalıdır.

-Güvensizlik, yalnızlık, anlamsızlık, çaresizlik, her türlü bağımlılık, sömürgecilik, kültür emperyalizmi, kapitalizm, neoliberalizm, gelir adaletsizliği, Türkiye'deki sivil teşekküllerin gündemi olmalıdır.

-Küresel entelektüel tartışmaların tamamı, lokal çapta çalışsa dahi Türkiye'deki sivil teşekküllerin gündemi olmalıdır.

            -Sözün özü, dünyaya birlikte yaşam iradesi sunacak küresel aydınlanma bilincini inşa etmek, bu ülkedeki sivil teşekküllerin boynunun borcudur. Bu iradeyi ortaya koyamayacak sivil teşekküllerin güç merkezine yaklaşmaktan başka dünyaya söyleyecek sözü yoktur. Defalarca dünya tarihini idealleri ile değiştirmiş olan milletimizden beklentimiz, tarihi sorumluluklarını hatırlaması/hatırlatması ve üstlenmesidir."

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat