120 DURAĞA BÜFE YAPMAK MÜMKÜN DEĞİL

S.S.3 No.lu Tokat Şehir içi Halk Minibüsleri Küçük Otobüs ve Otobüs Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Öztürk, yolcuların toplu taşıma ile ilgili herhangi bir sıkıntı yaşamaları halinde, araç plakası, yer ve zaman belirtilerek problemin kendilerine iletilmesini istedi.  Öztürk, sorunun çözülmesi için hassasiyetle çalışılacağını söyledi.

 

S.S.3 No.lu Tokat Şehir içi Halk Minibüsleri Küçük Otobüs ve Otobüs Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi, toplu taşıma araçlarını kullanan yolcuların, araçlara biletsiz binen diğer yolculardan yoğun şikâyeti üzerine 01.05.2019 Çarşamba gününden itibaren araçlara kartsız ve biletsiz yolcu alınmayacağını bildirilmişti. Kooperatif Yönetimi ayrıca yolculara mağdur olmamaları için toplu taşıma araçlarına binmeden önce kart ve biletlerini temin etmeleri için çağrıda bulunmuştu. Vatandaşlar ise Tokat genelinde 120 tane otobüs durağına bilet satış ve dolum noktası yapılması talebinde bulundu. Vatandaşların taleplerini dikkate aldıklarını ancak tüm otobüs duraklarına bilet satış ve dolum noktası yapılmasının mümkün olmadığını belirten Mahmut Öztürk, "Tokat genelinde bilet satış ve dolum noktaları ile market ve büfeler olmak üzere toplamda 74 adet dolum ve bilet satış noktası ile biz yolculara hizmet veriyoruz.  Bunun yanı sıra Tokat genelinde 120 tane otobüs durağımız var. Özellikle yolcuların yoğun olduğu yerlerde iki durak arasında kesinlikle bizim dolum noktamız var. Vatandaşların bizden talepleri oluyor her durakta dolum yapılsın isteniyor ama 120 durağın tamamına büfe yapmamız mümkün olmuyor. Yer bulma sorunu oluyor ve bunun belli bir maliyeti var.  TOKİ, Yazıcıoğlu ve Bedesten gibi yerlerde özel market ve bakkallara verdiğimiz dolum noktaları var. Vatandaşların arabaya binmeden önce biletini temin etmesi lazım. Vatandaş evine giderken ‘bir ekmek az olur bir ekmek daha alayım’ diyerek tedbirini alıyorsa,  sabah-akşam işine giderken kullanacağı biletlerini temin etmesi lazım” ifadelerini kullandı.

BİLET TEDARİKLERİ YAPILMALI

            Konu ile ilgili açıklama yapan Öztürk, “Normalde bizim ücret tarifesi 2,20 kuruş ama dolum kartı olmayanlar biletleri 2,65 TL den kullanıyor. Dolum kartlarını özendirmek için tek kullanımlık biletlerde fiyat farkı var. Vatandaşlar toplu taşıma araçlarına binmeden önce bilet tedariklerini yaparlarsa hem bizim için hem de diğer yolcular için iyi olur. Son zamanlarda işine, okuluna yetişmeye çalışan insanlardan yoğun bir şikâyet aldık. Yolcular ‘Biz kartsız, biletsiz binen yolcuların kart almalarını beklemek zorunda kalıyoruz, işimize geç kalıyoruz' şeklinde yoğun bir şikâyet oldu. Bizde buna istinaden Belediye ile görüşüp onay alarak Mayıs ayı itibari ile arabalara kartsız biletsiz binilmeyecek dedik ama bunu yine de kestirip atmadık yani vatandaş köyden gelmiş olabilir veya dolum ve bilet satışı olmayan bir yerdedir. Bu gibi durumlarda vatandaşları uyarıyoruz ve kimseyi mağdur etmedik. Her durağa bir dolum büfesi koyma şansımız yok. Vatandaşlar biletlerini temin ederlerse hem kendileri zor duruma düşmemiş olurlar, diğer kartları ile binen insanları mağdur etmezler ve zaman kaybı olmaz. Normalde bir araba bir saatte bir tur atması gerekiyor. Yolcu biniyor ve biletim yok diyor, diğer durakta o yolcu iniyor biletini alıyor arabaya biniyor, diğer durakta yine bir kişi biletsiz biniyor ve o da ben bilet alacağım diyor. Zaman kaybına mahal vermemek için herkesin bu konuda biraz daha özverili ve duyarlı olması lazım” şeklinde konuştu.

TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINA YOL VERİLMELİ

            Trafikte toplu taşıma araçlarına öncelik verilmesini isteyen Öztürk, “Sabah 06:00 da ilk araba işe başlıyor. Burada arabanın erken gitmesi veya geç kalması vatandaşa ve bize büyük bir sıkıntı, şöyle ki normalde beş dakika aralarla giden arabalarımız var. Bu arabalar duraklarda duruyor, duraklardan çıkarken diğer özel araçlar toplu ulaşım araçlarına yol vermeli, özen göstermeli. Bazen trafik çok yoğun oluyor, araç duraktan çıkacak ama dakikalarca yola çıkmak için bekliyor. Aracın içinde 30-40 tane yolcu oluyor ve bekliyor. Toplu taşıma araçları duraktan çıkarken sivil araçlarından yol verme taleplerimiz oluyor” dedi.

SÜRÜCÜLERE YÖNELİK SEMİNERLER DEVAM EDİYOR

            Kooperatif Yönetim Kurulu olarak eğitim seminerleri ve bilgilendirme toplantıları yaptıklarını belirten Öztürk, “Gündem ile alakalı zaman zaman bilgilendirme ve eğitim seminerleri ve toplantılar yapıyoruz. Bunun yanında şoförlerde öfke kontrolü olması lazım. Bununla alakalı Belediye ile şoförlere yönelik yetkili kişilerden öfke kontrolü ile ilgili senede bir defa eğitim semineri verdiriyoruz. Kooperatif Yönetim Kurulu olarak eğitim seminerleri ve bilgilendirme toplantıları yapıyoruz” şeklinde konuştu.

KAZADA ŞOFÖRÜMÜZÜN EN UFAK BİR KUSURU YOK

            Ramazan Bayramından bir gün önce yaşanan trafik kazası ile ilgili üzüntüsünü dile getiren Öztürk, “Arife günü elim bir kaza yaşandı, olmaması gerekirdi ama Cenabı Allah’ın takdiri ilahisi, böyle bir şey başımıza geldi. Kaza kooperatife yakın olması münasebeti ile olayı kameralardan izledik. Ayrıca araç içerisindeki kameradan da izledik. Karşı taraftaki şoförle de görüştük olay nasıl oldu diye. Bizim araç şoförü kusursuz, hiçbir suçu olmadığından dolayı bir gece nezarette kaldı ertesi gün tahliye edildi. Keşke cana gelmeseydi de mala gelseydi. İnşallah bir daha böyle bir şey yaşanmaz. Şoförümüzün olayda en ufak bir kusuru veya hatası yok. Kooperatif olarak rahmetli olanların ailesine baş sağlığı diledik. İnşallah bir daha böyle şeylerle karşılaşmayız” ifadelerini kullandı.

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat