TÜRK MÜZİĞİ ÇALGILARINDAN UD TANITILDI

Tokat Kadın Kültür ve Sanat Gurubu tarafından ‘Türk Müziği sazlarında udun tanıtımı ve örnek eserleri’ konulu etkinlik düzenlendi.

            İlimizin tarihi ve kültürel mekanı olan Yüksek Kahve’de düzenlenen programa, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Hidayet Arıkan ve beraberinde eşi Gülşen Arıkan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adem Çakır, Tokat Kadın Kültür ve Sanat Gurubu Başkanı Hacer Doğan ve grup üyeleri, Zübeyde Hanım MTAL Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Halise Özlem Çivilidağ, Ud yapımcısı Güven Yetişkin, Ud Sanatçısı Aziz Destegül, yazar Ayla Bağ ve misafirler katıldı.

            Sunumunu Zübeyde Hanım MTAL Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Halise Özlem Çivilidağ’ın üstlendiği programın açılış konuşmasını Tokat Kadın Kültür ve Sanat Gurubu Başkanı Hacer Doğan yaptı.  Tokat’a sanatsal ve kültürel alanda hizmet etmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Başkan Doğan, “Bir şehri aşk ile sevmek o şehrin sadece taşını toprağını değil, ruhunu sevmektir, geçmişini ve bu günü sevmektir. Tokat çok güzel ama değerlerimizle daha güzel. Sanatsal ve kültürel değerlerimizin yaşatılması gündeme getirilmesi, sahip çıkılması, tanıtımına katkı sağlamak amacı ile Tokatlı hanımlar olarak sorumluluk üstlendik. Tokatlı olup ilimizin sanat müzik kültür hayatına katkıda bulunan değerlerimizle, yine ilimizin kültürel ve tarihi mekânlarında programlar yapmanın gurur ve keyfini yaşıyoruz. Her ay olduğu gibi bu ayda yine çok güzel bir etkinlikle bir aradayız. Güven Beye ve Aziz Beye çok teşekkür ediyorum. Bu güzel mekândaki sanat ve kültür gecemize iştirak eden tüm misafirlerimize şahsım ve grup arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum” dedi.

UD’UN TÜRK MUSİKİSİNDEKİ YERİ VE ÖNEMİ

Sonrasında 1985 yılında başlamış olduğu ud yapımı sanatını yaklaşık 34 yıldır sürdüren 61 yaşındaki Ud yapımcısı Güven Yetişkin, ud yapımının aşamaları, udun Türk musikisindeki yeri ve önemi, ud çalma yöntem ve teknikleri hakkında bilgiler verdi. Kendi atölyesinde sanatını yaşatmaya devam ettiğini belirten Yetişkin, “1958 Tokat doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimim Tokat’ta tamamladım. Ankara Üniversitesi Arkeoloji Bölümü mezunuyum. 1985’ten beri bu işle uğraşıyorum. Ortaokul çağlarında iken babamın evde; kaval, ney, bağlama, ud, keman gibi enstrümanları vardı. Ben udu daha çok sevdim ve ud çalmaya çalıştım” dedi.

AİLE KÜLTÜRÜNDE GELENEKSEL TÜRK MÜZİĞİ DİNLENİLMELİ

            Sohbet havasında geçen programda ud Sanatçısı Aziz Destegül bir birinden güzel eserler seslendirdi. Udun daha çok tanıtılması için aile kültüründe geleneksel Türk Müziğinin dinlenilmesi önerisinde bulunan Aziz Destegül, “Lise eğitimimde 2008 yılında başladım uda, 11 sene oldu. Çalgı bölümü üzerine üniversiteyi bitirdim, Master yaptım.  Aile kültüründe geleneksel Türk Müziğinin dinlenilmesini öneriyorum. Bu sayede çocuklar müzikten daha çok etkileniyor ve böylece kendi kültürümüzü dinlemiş oluyor. Her çocuk bir türkü dinlediğinde tüyleri diken diken olur, bunu aileden duymalı çünkü eğitim ailede başlar. Sonra Türk müziği ile alakalı bir çalgıya başlar ve bu şekilde devam edebilir, ud alanında da bu geçerlidir. Şuan Türk Müziği canlandırılmaya çalışılıyor. Batı sazları ile Türk Müziği yapılmaya çalışılıyor bu aslında yanlış bizim müziğimiz perdesiz bir müzik, yani sesleri doğaldır, doğal dizelerden oluşur. Bunu da yansıtabilen ud, klasik kemençe yani klasik sazlardır.” İfadelerini kullandı.

            Program sonunda İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Hidayet Arıkan ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Adem Çakır, ud yapımcısı Güven Yetişkin ileUd Sanatçısı Aziz Destegül’e çiçek takdim etti.

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat