KARAHANLI DÖNEMİ MOTİFLERİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARILDI

Tokat’ta 1. Eğitim Bayramı kutlamaları kapsamında Şehitler Parkında düzenlenen kültürel sanatsal faaliyetlere Tokat Olgunlaşma Enstitüsü destek verdi.

            Olgunlaşma Enstitülerinin vizyonunun geleneği geleceğe taşımak olduğunu belirten Tokat Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Filiz Vanlıoğlu, amaçlarının Karahanlı dönemine ait desenler ile kıyafet tasarlamak olduğunu söyledi. 

            Tokat Tahta Baskı ve El Sanatları çalışmaları ile programda yerini alan Tokat Olgunlaşma Enstitüsü’nün el emeği ürünlerini inceleyen Vali Dr. Ozan Balcı tahta baskı da yaptı.

MOTİFLER AYŞE BİBİ TÜRBESİNDEN ALINDI

            Çalışmalar ile ilgili bilgiler veren Tokat Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Filiz Vanlıoğlu, “Yaptığımız kalıplar Ayşe Bibi türbesinden alındı, özellikle Yusuf Has Hacip’in yaşadığı dönem Karahanlı dönemi olduğu için o dönem ile ilgili motifleri baskıda ve diğer el sanatlarında kullandık. En güzelini de Ayşe Bibi türbesinde gördük ve bu eserleri motifleştirerek hem dijital ortamda hem elle çizdik. Çizdikten sonra ıhlamur ağacına geçirdik ve oymalarını yaptık. UNESCO, 2019’u somut olmayan kültürel miras olarak Dede Korkut ve Yusuf Has Hacip yılı ilan etti. Bu da güzel bir şey. Dede Korkut yıllarca ‘Soy soyladı, boy boyladı’ diyerek türkülere konu olmuş bir bilge dedemiz. Biz de bununla ilgili bir tiyatro hazırladık. Daha sora çeşitli dikiş nakış ve yakma tekniği ile tablolar hazırladık. Dabakhaneden alınmış işlenmemiş gerçek deri ile bir çalışma yaptık. Deli Dumrul, Dede Korkut’un çok önemli eserlerinden birisi. Dede Korkut nakış ile Maraş işi tekniği ile işlendi.” dedi.

YAZMANIN VATANI TOKAT

            Kültürel mirasımızın araştırılarak işlendiğini belirten Vanlıoğlu, “Kutadgu Bilig’de “Bilgi kimya gibidir, eşya onun etrafında toplanır. Akıl onun sarayıdır, içinde eşya yığılır. Bütün kör düğümler bilgi ile çözülür, bilgi bil, anlayışlı ol, akıl ile yaşa” deniliyor. Bugüne bakıldığı zaman Dede Korkut 2019 UNESCO anma ve kutlama yıl dönümleri arasına alındı. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı, Olgunlaşma Enstitülerinden konunun bu sene işlenmesini istedi. Bizde bu alan ile ilgili düşündük ki baskınında biz vizyonu olsun. Baskıların kenarlarında ki motifler Ayşe Bibi türbesinden alınan Karahanlı dönemine ait desenler. Seccadelere örtülere işlendi ama asıl hedefimiz bunlarla ilgili kıyafet tasarlamak. Olgunlaşma Enstitülerinin vizyonu geleneği geleceğe taşımak. Yakma tekniği ile ahşap yakıldı ve eserler ortaya çıkarıldı. Baskı alanında, yazmacılıkta başka illerin adını duyuyoruz ama yazmanın vatanı burası. Herkes baskı yapıyor ama Olgunlaşma Enstitüsü olarak biz kültürel mirasımızı araştırıp işliyoruz” şeklinde konuştu.

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat