ULUSAL KİRAZ-VİŞNE ÇALIŞMA GRUBU XXI. TOPLANTISI TOKAT'TA BAŞLADI

TAGEM- OKTAM işbirliğiyle Ulusal Kiraz-Vişne Çalışma Grubu XXI. Toplantısı katıldı.

Toplantıya Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bekir Süha Parlaktaş, TAGEM Genel Müdür Yardımcısı İhsan Emiralioğlu, TAGEM daire başkanları, akademisyenler, üreticiler ve mühendisler katıldı.

            Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan toplantı programında katılımcılara Tokat tanıtım filmi gösterildi.

            OKTAM Müdürü Ahmet Boz ve Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Şahin’in konuşmalarından sonra konuşmasını gerçekleştiren Vali Dr. Ozan Balcı, ilimizde yürütülen projelerde emeği geçen herkese teşekkür etti.

“Derdi Dert Edinmek Başarıyı Getirir”

            Tarım’da başarılı olmak için öncelikle derdi dert edinmek ve belirli bir potansiyelde olmak gerektiğini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı,”Bu toplantının memleketimize ve milletimize hayırlı olmasını istiyorum. Biz kendimizi tarım ve üretimin dostu olarak görüyoruz. Hatta sizlere bir örnek vermek isterim. Tarımın problemlerini derdi dert edinebilme potansiyeli olan insanlar çözebilir. Bu kitle de Tokat’ımızda mevcut. Geçen gün yaşadığım bir olayı sizlerle paylaşmak isterim çünkü çorbada bizimde tuzumuz olduğu için gurur duydum. 2002 yılında kaymakamlık yaptığım zamanlarda orda bizim hepimizin fidanlıkları vardı. 1 milyon fıstığımız vardı. O zaman 45 dönüm Siirt fıstık alanı varken işin sonunda 98 dönüm oldu. Şimdi ise 300 bin dönüm oldu. 2023’de 500 bin dönüm hedefleniyor. Elde edilen gelirde 1 milyar. Şimdi baktığımız zaman birçok insanın emeği var. Emeklerin karşılığını aldığımızı görmek sizleri çok mutlu ediyor.” dedi.

“Doğru Proje ve Doğru Ekiple Çözüm Gelir”

            Hedefe ulaşmak için doğru bir ekip ve doğru bir projelerle yola çıkmanın öneminden bahseden Vali Dr. Ozan Balcı, “Şunu anlatmak istiyorum ben. Doğru projelerle Türk tarımını Ortadoğu ve Avrupa’ya yaymak mümkün.Türkiye’nin doğusundan batısına tüm çiftçimiz bu bilgi ve birikimine sahip. Tokat’a bizim çok iyi bir teknik bilgimiz var. Dünya çapında akademisyenlerimiz, çalışanlarımız, tarım teşkilatındaki mühendislerimiz var. Ben bu işe canı gönülden, yürekten inanıyorum. Başta da söylediğim gibi bunun başarılı olabilmesi için derdi dert edinmek ve bu potansiyele sahip olmak gerekiyor. Şimdi biz Tokat’ta projelerimizi Tarım Tokat diye başlattık. Bütün arkadaşlarımız şu anda bu işle ilgileniyorlar. İşbirliği içinde bütün projeler titizlikle yürütülüyor. 750 bin dönüm ovamız var bizim. Şu anda yarısı sulanıyor. İnşallah kapalı sulamaya geçilecek. Çiftçimizin üretimi de yüzde elli artmış olacak. Tokat tarımının üretimi yeter mi yetmez, daha fazla olması lazım. “ dedi.

“Tarım’da İhracat Merkezi Olacağız”

            Tokat’ı tarımda ihracat merkezi haline getirmek için canla başla ve yılmadan çalıştıklarını belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “Geçen gün bir firmayı gezdim bütün yeşillikler buradan memlekete dağıtılacak kadar potansiyeli var. Demek ki bizim çok çalışmamız lazım. Akdeniz’de yapılan tarımı burada daha fazla yapmalıyız. Mücadele etmemiz gerek. Bizim hem teknik bilgi hem de teorik bilgilerimizle tarımı parlatmamız lazım. Türk tarımının parlayan yıldızı Tokat dedik ve bunun için kurduğumuz bütün hayalleri gerçekleştirmemiz lazım. Bizim tarımsal sanayide ihracata dayalı tarımı istediğimiz hedefe getirmemiz gerekiyor. Tokat’ta ihracata dayalı tarım için bir merkez kurup, pazarı bir numara haline getirmeyi hedefliyoruz. Sebzenin ve meyvenin fiyatının borsasının belirlendiği, fiyat analizinin koyulduğu, tarımın merkez olduğu bir il olacak Tokat. Tarım sadece tarım değil, aynı zamanda bilim, kültür ve sanat. Bu toplantıda tarımda yapacağımız bilimi, ortaya koyacağımız kültürü konuştuk. Tarım bütün bunların arka bahçesi.  İnşallah ülkemiz her alanda parlayan bir yıldız olacak. Bizde bunun için çalışmaya devam edeceğiz. Türkiye’nin gücüne inanmakla başlayalım Ben ülkemize ve milletimize inanıyorum. Türkiye azimli bir millet barındırıyor. Tarım ve hayvancılıkta da hep beraber on adım önde olacağız. Algoritmik bir tarım planlaması yapıyoruz. “ dedi.

            Vali Dr. Ozan Balcı, konuşmasının ardından çalıştay programına katıldı.

Haber Etiketleri:

YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yapılmadı...

Haberi Yorumla

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.İşaretli alanların doldurulması zorunludur. *


Tartışma Başlat